« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Soruşturma başlatıldı, rapor bekleniyor'

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) yetkililerinin 2 gün önce erkek milli takım kapmındaki numune alımları sırasında yaşanan olaylarla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında soruşturma başlatıldığını, resmi raporlar ellerine geçmeden bir açıklama yapmalarının doğru olmayacağını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

'NUMUNE ALINDI'

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen başkan Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, geçen salı günü WADA yetkililerinin antrenman salonuna numune alımı için geldiklerini, ancak idmanın bitmesi nedeniyle kendilerini kamp yapılan otele yönlendirdiklerini belirterek, “Otelde sporculardan numune alındı. Resmi rapor yok. Bağımsız numune alıcılarının raporu uluslararası kuruma bildirildikten sonra resmi rapor gelecektir. Rapor ulaşmadan açıklama yapmam. Dünden itibaren soruşturma başlatıldı” dedi.
  
SPORCULARA CEZA GELEBİLİR

  
WADA'nın kuralları gereği “Sporcunun belirlenen yer ve saatte orada bulunmaları zorunludur” diyen Akkuş, kampta olmadıkları belirlenen sporcular için soruşturma başlattıklarını söyledi.

'BAZI ARKADAŞLARIN MAZEREETİ VARDI'

Sporcuları zan altında bırakmak istemediklerini anlatan Akkuş, ”Kampta olmayan sporcular var. Bunların ev ve kaldıkları yerlerin adreslerini dahi WADA'ya veriyoruz. Yetkililer, evde bile numune alabilirler. Sporcu, mazaret bildirmek zorundadır. Uluslararası Halter Federasyonu'ndan (IWF) gelecek rapora göre hareket ederiz. Sporcunun kamptan ayrılıp ayrılmaması konusunda birşey söyleyemem. Bazı arkadaşların sınav ve mazaretleri vardı” diye konuştu.

'KİMSE BİLEMEZ'

Şu ana dek olan bitenlerle ilgili olarak bilgisi bulunduğuna dikkati çeken Akkuş, “Soruşturma başladı. WADA görevlerinin raporunu kimse bilemez. Kurallara aykırıdır. Ben başkan olarak numune alımı sırasında olay yerinde olsam bile numune verilen odaya giremem ve lobide bekletilirim. İçerde ne olduğunu kimse bilemez” dedi.

Halter camiasında son zamanlarda art arda çıkan olumsuz olaylar nedeniyle bir komplo olup olmadığı yönündeki soruya ise Akkuş, ”Komplo var diyemem. Var desem kişileri göstermek lazım” diye yanıt verdi.

NE GELEN VAR NE GİDEN

Bu arada WADA yetkililerinin oteldeki numune alımı sırasında saat 22.30'a dek beklemelerine karşın kampa gelmeyen Olimpiyat Şampiyonu Taner Sağır, olimpiyat üçüncüsü Sedat Artuç ile Reyhan Arabacıoğlu'nun milli takım kadrosundan çıkarılabilecekleri iddia edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz