"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sorunum babam!

Güzin Abla

Rumuz: Kararsız

SEVGİLİ Güzin Abla, birisiyle çıkıyorum. Birbirimizi çok seviyor, evlenmek istiyoruz. Ama henüz 16 yaşındayım. O askerde. Annemin haberi var. Olumlu karşılıyor. Evliliğimizi de onaylıyor. Sorunum babamla. Çıktığım Muş'lu, babam ırk ayrımı yapıyor. Yani ona bu konuyu açarsam kesin karşı çıkacak ve onaylamayacak. Açıkçası sevgilim galiba Kürt. Bu soruyu bir türlü ona soramıyorum. Kesin olarak da bilmediğim için de ters bir cevap vermesinden korkuyorum. O da baban vermezse kaçırırım diyor. Ben ise böyle evliliklere karşıyım. Ve kaçmam da... Ama onsuz da yapamam. Ailemle onun arasında bir tercih yapamıyorum, ne olur bana bir yol göster. Bu yükü kaldıramıyorum!

SEVGİLİ Kızım, eskiden şu PKK olayları ortaya çıkmadan önce hiç kimse Kürt, Türk diye bir ayrım yapmazdı. Hiç kimsenin aklına böyle bir şey gelmezdi. İşte ne yazık ki Türkiye'yi yıkmak, bölmek, parçalamak isteyen dış ülkeler bizi bu hale getirdi. İstedikleri de buydu. Asıl ayrımcılık, bölücülük işte o dış kaynakların eseri. Evladım, her doğu kökenli ya da güneydoğu kökenli PKK'lı olacak değil ya. Baban belli ki, bundan korkuyor. Aslında Kürt kökenli vatandaşlarımızın belirli düzeylere gelmesi, iyi yetişmeleri ve iyi ailelerle kaynaşmaları çok daha iyi olmaz mı? Eskisi gibi kardeşçe yaşamamız çok daha iyi olmaz mı? Babanı bu konuda yatıştırmalısın. Eğer bu gence destek olursa, onu hayata kazandırır, ne kadar iyi olur? Ama sakın kaçmaya maçmaya kalkma. İşte bu hata olur. Daha çok gençsiniz, şimdi bunun sonuçlarını kavrayamazsınız. Aman sakın ha kızım.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI