Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sorunsuz sıfır komşu

  Hürriyet Haber
  20 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 2012 - 22:46

  Türk kamuoyunun, Suriye’de devam eden iç savaşı ve Ankara’nın izlediği politikalardan giderek daha fazla rahatsız olduğunu yazan dünyaca ünlü New York Times, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Komşularla sıfır sorun” politikasına atıfta bulunarak şu ifadeyi kullandı: “Şimdi ‘sorunsuz sıfır komşu’ diye espri yapılıyor.”

  ABD’nin en saygın gazetelerinden New York Times, Türk kamuoyunun Suriye’deki içsavaşın etkilerinden ve Ankara’nın politikalarından giderek daha çok rahatsız olduğunu yazdı. Tim Arango imzalı ve İstanbul çıkışlı haberde, Türklerin “yan kapıdaki savaş” sürerken, kendi ülkelerinde İranlı casusların yakalanmasına, Türk askerlerinin PKK tarafından pusuya düşürülmesine, Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarına milyonlarca dolar harcamasına tepki göstermeye başladığı belirtildi.

  Halktan sitem var

  Gazeteye göre Türk hükümeti, “Suriye’deki isyana verdiği destekten dolayı kendi halkından gelen bir sitemle karşı karşıya.” Türkiye’nin güneyinde “savaşçılara” evsahipliği yapılması; İstanbul’da Suriyeli muhaliflerin, sınırda mültecilerin ağırlanması ve muhalefete “Silah ulaştırılmasına yardım edilmesi” tepki çekiyor. Birçok Türk’ün önce bu politikaya demokrasi ve değişim adına destek verdiği, fakat şimdi birçoğunun bu nedenle Türkiye’nin istikrarsızlığa sürüklendiğine, ekonomisi ve güvenliğinin tehlikeye girdiğine inandığı belirtildi. Washington Enstitüsü uzmanı Soner Çağaptay, “Birçok Türk bunların, Türkiye’nin Esad rejimine karşı saldırgan duruşunun bir sonucu olduğunu düşünüyor” dedi.

  Bozulan ruh hali

  Yine birçok Türk’ün Afyonkarahisar’daki cephanelik patlamasının kaza olmadığına inandığını da iddia eden New York Times, Ankara’nın Suriye’ye karşı askeri müdahale çağrısının içerideki tepkileri büyüttüğünü vurguladı. “Bozulan ruh halinin, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dış politikası için bariz bir gerileme” olduğunu ifade eden gazete, “Komşularla sıfır sorun” politikasına atıfta bulunarak şu ifadeyi kullandı:
  “Şimdi ‘sorunsuz sıfır komşu’ diye espri yapılıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı