ANKARA HABERLERİ

Sorunlar çözülürse sektör büyük ölçüde ivme kazanır

Hürriyet Haber
23 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2011 - 22:00

Gayrimenkulün ekonominin lokomotif sektörlerinin başında geldiğini belirten Barışkent Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Barış Aydın, bazı sorunların çözülmesi halinde gayrimenkul sektörünün beklenen ivmeyi yapacağını vurguladı.

Hürriyet Haber

Ekonominin lokomotif sektörlerinden birisinin gayrimenkul olduğunu belirten Barışkent Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Barış Aydın, bazı sorunların çözülmesi halinde gayrimenkul sektörünün beklenen ivmeyi yapacağını vurguladı.
Vergi-resim ve harç yükünden KDV oranlarına, yeni şok dalgası yaşanma ihtimalinden değişen tüketici tercihlerine kadar gayrimenkul sektörü ile ilgili birçok konuya dikkat çeken Aydın, “Sektörde 2010 yılında yaşanan sert düşüşü, 2011’de talep artışına dönüştürmenin formülleri aranıyor. Bu gibi dönemlerde indirimlere başvuruluyor. Fakat yapılan fiyat indirimleri, devlet teşviği kadar etkili olmuyor” dedi.

Haksız rekabet var

Sektörde uygulanan KDV oranlarının kayıt dışını tetikleyerek, firmaları zor duruma soktuğunu ve haksız rekabete yol açtığını ifade eden Aydın, “Bu nedenle, vergi, resim ve harçlarda daha teşvik edici uygulamalara geçilmeli ve konut alımında yüzde 1’den başlayan, metrekareye göre kademeli olarak artırılan KDV uygulaması başlatılması gerekiyor. Ayrıca, alım-satım vergisinde uygulanan oranın aşağıya çekilmesi gerekiyor. Gayrimenkulde satışlar, teşviklerle birlikte artıyor” diye konuştu.

Konutlar küçülüyor

Yaşanan küresel krizin etkisiyle tüketici tercihlerinin de değiştiğini ifade eden Aydın, “Bu tür dönemlerde, projelerden daha çok firmaya duyulan güven öne plana çıkıyor. Ayrıca, artan maliyetler, kurumsal firmaları dahi küçük ölçekli daire tiplerine yöneltiyor. 1+1, stüdyo ve 2+1 daireler, popüler daire tipi haline dönüşüyor. Buna rağmen, dar ve orta gelir grupları için uygun geri ödeme koşulları henüz oluşmuş değil. Bunun için, faizlerin 10 yıldan uzun vadelerde yüzde 0.50’lere kadar inmesi gerekiyor” dedi.

Her yıl yarım milyon

Uzun vadeli konut politikalarının gerekliliğine değinen Aydın, şöyle devam etti: “Uzun vadeli konut projeleri geliştirilirse eğer, konut almak isteyenler için zemin oluşturulmuş olur. Fakat, her yıl yarım milyona yakın yeni konut ihtiyacının bulunduğu Türkiye’de, sektörün ihtiyacı olan uzun vadeli konut politikalarının vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi gerekiyor. Dar ve orta gelirlilere yönelik projelerin hayata geçirilmesi ortak adımlar atılmalı.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sorunlar çözülürse sektör büyük ölçüde ivme kazanır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı