« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sorun kafalarda

Saha içindeki hareketlerimiz ve oyun tarzımız yanlıştı. Stres, her bir oyuncunun adeta beynini kilitledi. Sanki dünya savaşı gibi maçın ismi de ağır oldu. Havadan oynayarak İngilizlerin ekmeğine yağ sürdük.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
OLMADI, olmadı... Yine başaramadık. Ayağımıza kadar gelen fırsatı kullanamadık. Daha önceki 9 maçın 8'inde hezimet yaşadığımız İngiltere'ye 10. karşılaşmada da gol atamadık, galibiyet ümitlerimizi bir başka bahara bıraktık.

Her şeyden önemlisi, 50 bini aşkın muhteşem taraftarımızın önünden zaferle ayrılsaydık, Avrupa Şampiyonası finallerine doğrudan katılacaktık. Şimdi bizi 2 zorlu baraj maçı bekliyor. Peki, Milli Takım, İngiltere karşısında niye başarılı olamadı?

Stres mi, yanlış taktik mi? Bu soruların yanıtlarını HÜRRİYET yazarlarına sorarak aradık.

ŞİŞİREREK OLMAZ

<ı>Can BARTU

KAFA olarak maça rahat hazırlanamadık. Saha içindeki hareketlerimiz ve oyun tarzımız yanlıştı. İngilizlere karşı şimdiye kadar şişirerek kim kazanmış? Bizim özelliğimiz çabuk ve top kontrolü fazla olan futbolcularla kazanmak. Emre, Okan, Sergen, Nihat gibi isimler bu özelliklerini kullanamadı.

Gökdeniz ve Yıldıray zaten onbirde yoktu. Hasan tribündeydi. Bu oyuncu Galatasaray'da kötü olabilir ama Milli Takım'da farklı oynuyor.

ŞENOL NE YAPSIN?

Vedat OKYAR

MAÇIN ismi ağır oldu, sanki dünya savaşı gibi. O kadar tecrübeli oyuncularımız olmasına rağmen oyuna konsantre olamadılar. İlk 25 dakika ayakta duramadılar. Ben bu kadar çok top kaybı yapan bir Türk Milli Takımı görmedim. Stres tabii ki etkili oldu. Maç öncesi bir senaryo yazılır.

Antrenör düşünür, taktiğini verir ve takımını saha kenarına kadar getirir. Sonra da seyreder. Şenol ne yapsın, böyle olmasını ister miydi?

Hazırlıklı değildik

<ı>Togay BAYATLI

ASLINDA Milli Takımımızın rakibin oyununu bilmesi ve ona göre mücadele etmesi gerekirdi. Biz sadece havadan toplarla yanlış bir taktik uygulayarak oynamaya çalıştık. Adeta İngilizlerin ekmeğine yağ sürdük. İngiliz takımını yerden hiçbir şekilde geçemedik. Demekki, hazırlıklı değildik. Hem taktik, hem de oyuncu seçiminde hata yaptık. İngiltere'ye karşı oynayabilecek tipte bir ekip kuramadık.

Keramet ŞENOL’DA!

<ı>Erman TOROĞLU

DÜNYA Kupası'nda düzgün bir Avrupa takımıyla oynamadan üçüncü olduk. Keramet hep bizde dedik. Daha doğrusu demedik, dediler. Ama sonunda herhalde gerçeği gördüler. Şenol Güneş, A Milli Takım kadrosunu iyi kullanamadı. Hak ettiği yeri bulamayan Raşit Çetiner, Türk futbolunun ümitlerini Şenol'a göre daha iyi kullandı. A Milli Takım'daki futbolcu isim ağırlığı teknik direktör Şenol'un üzerinde. Örnek isterseniz; şekil a, sayfa 1: Okan.

BEYİNLER KİLİTLENDİ

<ı>Korkut GÖZE

HANGİ futbolcu bu maçı kurtarmak ve final vizesini almak için oyuna katkıda bulundu... Hangisi elini taşın altına soktu. Güvendiğimiz dağlara kar yağdı. Stres, her birinin adeta beynini kilitledi. Hiçbiri normal performansını gösteremedi.

Böyle bir futbolcu tipine, taktiği-planı nasıl uygulatabilirsiniz? Şenol Hoca'yı suçlamayalım. Ve benzeri hatayı baraj maçlarında tekrarlamayalım.

TERCİH YANLIŞTI

<ı>Ercan SAATÇİ

BANA göre kadro seçimi doğruydu. Ama oyunun sadece Hakan Şükür'ün üzerine kurulmuş olması, hava topları gerektirdi. Hakan da yeterli olamadı ve oyunu kilitledi.

Herkes Hakan'a pas yapıyordu. Baskı altında olmaları, ‘‘yeneriz, perişan ederiz’’ edebiyatı vardı. Gruptaki en kötü futbolumuzu oynadık. Türk halkına ‘‘galibiyetten başka şansımız yok’’ mesajı verilirse, İngiltere gibi bir futbol takımıyla berabere kalmak hüsran gibi algılanır.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler