Gündem Haberleri

  Sorumluluğa davet ediyorum

  DHA
  08.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden Hataylı Abdullah Cömert’in ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu.

  Feyzioğlu, siyasi iktidarı ve kamu görevlilerini sorumlu davranmaya davet ederek şunları söyledi:

  ŞİDDETTEN UZAK DURALIM
  Öncelikle siyasi iktidarı ve kamu görevlilerini sorumlu davranmaya davet ediyorum. Halka da şiddetten uzak durmalarını, uzak durmaya devam etmelerini, bugüne kadar olduğu gibi barışçıl hareketi bozmamalarını istiyorum. Ancak susun, sokaklara çıkmayın demiyorum. Çünkü meydanlar yeri geldiğinde demokrasi içindir. Görevimiz, üstünlerin hukukuna ‘Dur’ demektir. Bir polis memurumuzun şehit olmasını da derin bir üzüntüyle karşıladık.
  MAZERET ÜRETMESİNLER
  Hâlâ kurunun yanında yaş da yanıyor. Biz yaşın özellikle yakılmaya çalışıldığını, barışçıl gösteri hakkını kullananlarla az sayıdaki provokatör arasında polisin hiçbir ayrım yapmadığını anlatıyoruz. Hâlâ mazeret üretmesinler, sorumluların cezalandırılması için derhal gereğini yapsınlar. Ve sorumluluğu 20 yaşındaki polislere atıp işin içinden sıyrılmaya kalkmasınlar. Birilerini veya kendilerini kurtarmayı dilemesinler. Polisle halkı kim karşı karşıya getirdiyse, biz onların bu sorumsuz, hatta kasti hareketlerinin karşılığını görmek istiyoruz.
  BÖCEK GİBİ
  ‘Gaz bombalarını biraz fazla atmış çocuklar’ diyerek işi yumuşatmaya yönelik ifadelerin sarf edilmesine artık tahammül edemiyoruz. O gaz bombalarının kişileri hedef alarak öldürmek veya yaralamak kastıyla sıkıldığını, insanların birer böcek gibi etrafları sarılarak gazlandığını görsünler. Tahrik veya teşvik edenleri cezalandırsınlar, sorumlu olan amirleri görevden alsınlar bekliyoruz.
  BİZ DE HALKIZ
  Elbette ‘Yüzde 50’yi zor tutuyorum’ şeklindeki ifadelerden, ‘İstersem 1 milyonu meydanlara çıkarırım’ şeklindeki asla kabul edilemeyecek, iç çatışmaya dahi yol açabilecek sorumsuz beyanlardan uzak durulmasını diliyoruz. Siyasi iktidar bizi de temsil etmektedir, polis hepimizin polisidir ama biz de halkız. Bizim de halk olduğumuzu kimse unutmasın.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı