"Hakan Ünsal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hakan Ünsal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hakan Ünsal

Sorumlu Rijkaard

RİJKAARD, Elano’nun Brezilya Milli Takımı ile oynadığı son maçtan etkilenmiş olacak ki, bu oyuncuyu aynı pozisyonda başlattı.

Fakat atladığı bir nokta var, G.Saray, Brezilya değil. O takımda daha az efor sarf ederek sonuç alırsın. Ama Türkiye’de Elano tarzı oyuncuyu oynatmazlar. Elano, Keita gibi çizgide adam geçip orta yapacak çabuklukta ve süratte bir oyuncu değil. Bu sistemde sıradan oyuncu olur. Elano bu haliyle sadece Rijkaard ona yer açarsa oynar. Hele kenarda oynadığı zaman takımı sürükleyen Keita duruyorsa, Elano tercihi büyük hata.

Yine aynı hata

G.Saray ilk yarıda mecburen Kewell’ı kullandı. Tek kenarlı oynayan G.Saray maçın genelinde Keita ve Arda gibi skor değiştiren iki oyuncuyu çok aradı. Dirençli oynayan ve alan kapatan Manisa bu oyuncular olmayınca daha cesaretlendi. Ve pozisyona girdi. Maçı kazandıran pozisyonun başlangıcı sağ taraftan geldi ve topu verip devam eden Elano değil, Kewell’dı. İlk yarıda bütün yükü omuzlarında taşıyan ve hakkını veren Kewell en etkili oyuncu idi. Zaten maç iki takım adına da Kewell-Hakan ikilisinin olduğu kanatta oynandı. Manisa, Ergin ve Güven ile gelmeye çalıştı ama Kewell gibi zeki oyuncu maçı çözen oyuncu oldu. Rijkaard anlamakta zorluk çekiyor, F.Bahçe derbisinde Elano tercihi ile yaptığı hatanın benzerini yine yaptı ve üzerine ısrar etti. Olmadığı bariz belli iken bir kişi eksik oynamanın anlamı ne?

Ülkesinden geç dönen Keita, hatta hastalıktan çıkan Arda bile bu Elano’dan daha iyi oynar. Eğer Rijkaard, Elano’yu yaptığı bir asistten dolayı oynatacaksa, şunu bilmesi lazım ki G.Saray bu kadar küçük takım değil.

G.Saray maçın ikinci yarısında pozisyon bulmakta ve kendi sahasından çıkmakta zorlandı. Nasıl çıksın ki? Kewell yoruldu, Nonda kontratak oyuncusu değil, Elano yok, öne top taşıyabilecek Ayhan da kenara alınmış.

G.Saray’ın kaybettiği iki puanın sorumlusu tamamiyle Rijkaard’dır.

Kazanması gerektiği maçta pozisyona girmekte zorlanan ve Elano’yu 70 dakika seyreden ve skoru korumak için Linderoth’u oyuna alan, korkan Rijkaard bu iki puanın hesabını vermelidir.

 

Kewell ve Simpson

 

G.SARAY’ın kemikleşmiş üst kat tribünü ilgi gösterdi. İlginin azalışının basketbolla yaşananlarla alakası var mıdır diye düşündüm ama artık basketbol maçına giden de futbol seyircisi olduğu için değişen bir şey yok.Değişen, tribünün Yiğit Şardan’a tezahürat yapması ve olaya tepki göstermesi idi. Ama bu biraz da yönetimi protesto idi. Zaten, bu destek protestosunu o yüzden fazla uzatmadılar. Oyun stilleri birbirine benzeyen iki kaliteli futbolcu, maça damgalarını vurdu. Kewell ve Simpson. Galatasaray’ın lider olmasını engelleyen Manisaspor değil, Elano-Rijkaard ikilisiydi.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI