Dünya Haberleri

  Sorumlu gazetecilik örneği

  Ahmet KÜLAHÇI / BERLİN
  11.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya Hükümet Sözcüsü Ulrich Wilhelm, Hürriyet ve Bild gazetelerinin önceki gün Türkçe ve Almanca olarak yayınladıkları "ortak çağrı"yı "örnek bir girişim" olarak niteledi. Sözcü Wilhelm, "kültürler ve dinler arası hoşgörünün geliştirilmesi ve kabulü için yapılan bu yayın tam bir sorumlu gazetecilik örneği" dedi.

  Ulrich Wilhelm, karikatür krizi ile Türkiye’nin AB üyeliği arasında bir bağlantı kurulmasını doğru bulmadığını da dile getirdi. Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in gelecek salı akşamı Türkiye’ye gideceği açıklandı. Karikatür krizinin atlatılması için son günlerde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile sık sık telefon görüşmesi yapan Steinmeier’in Ankara ziyaretinde de bu konuya ağırlık verilmesi bekleniyor.

  MECLİS’TE ÖVGÜ

  Ortak çağrı, Alman Meclisi’nde de övgülere neden oldu. FDP Federal Meclis Grup Başkanı Wolfgang Gerhard, ve CDU’lu Reinhard Grindel, "Hürriyet ve Bild’in örnek girişimi takdire değer bir adımdır" dediler. Yeşiller Meclis Grubu Eşbaşkanı Fritz Kuhn ise Hz. Muhammed’in teröristlerle aynı kefeye konulmasının Müslümanlara hakaret olduğunu belirterek "Yaşanan gerginliğin giderilmesi için Türkiye’ye önemli bir rol düşmektedir. " dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı