Sorularla sigorta

Hürriyet Haber
18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Soru: İstanbul'da biri Şişli'de diğeri ise Kadıköy'de bulunan evlerim için sigorta yaptırmak istiyorum. Ancak, bina değerleri 10 milyar lira, eşya değeri ise 4 milyar lira olan evlerim için farklı ücret istiyorlar. Değerleri aynı olan evlerim için neden iki ayrı ücret istendiğini anlayamadım.

Cevap: Yangın, hırsızlık, deprem, yıldırım düşmesi, infilak, sel, su baskını, dahili su hasarı, fırtına, hava ve kara taşıtlarının evinize vereceği hasarlar, yer kayması, kar ağırlında olabilecek hasarlar, grev, lokavt, duman, kargaşalık, kötü niyetli halk hareketleri, terör, mali sorumluluk ve evinizde olacak hasar sabebi ile ev taşıma giderlerini güvence altına alan yüzde 80 enflasyona karşı evinizin değerini koruyan konut sigortası alacağınızı düşünelim.

İstanbul'un Asya Yakası 1'inci derece deprem bölgesi, Avrupa yakası ise 2'inci derece deprem bölgesidir. Bunun için değerleri aynı olan evlerinize farklı sigorta ücreti uygulanır. Şişli'deki eviniz için 39 milyar lira, Kadıköy'deki eviniz için 46 milyon lira sigorta primi ödemeniz gerekiyor.

Soru: Konut sigortası ödemelerimi nasıl yapabilirim?

Cevap: Ücret tutarını peşin ödeyebileceğiniz gibi yüzde 25'ini peşin, geri kalan kısmını beş eşit taksitte de ödeyebilirsiniz. Ayrıca ödemelerinizde kredi kartı kullanabilirsiniz.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı