Soru: Mayıs/2005 dönemine kadar boş duran gayrimenkulümü, Mayıs/2005’te 250 YTL bedelle mesken olarak kiraya verdim ve bir senelik kira bedeli olan 3.000 YTL’yi de peşin aldım.

Hürriyet Haber
04.01.2006 - 13:51 | Son Güncelleme:

Bu durumda 2006 yılında gelir vergisi beyannamesi vermem gerekecek mi?

CEVAP- Gelir vergisi Kanunu’nun 1. maddesi uyarınca, bir takvim yılı içinde elde edilen kazanç ve iratlar gelir vergisine tabi bulunmaktadır. Yine aynı kanuna göre, gelecek yıllara ait olup da peşin tahsil edilen kira bedelleri, ilgili oldukları yılın hasılatı olarak kabul edilmektedir.

Dolayısıyla, beyanname verip vermeyeceğiniz hususu, peşin tahsil ettiğiniz kira hasılatının  2005 takvim yılına isabet eden kısmına bakılarak belirlenecektir.

2005 takvim yılı içinde elde etmiş olduğunuz kira hasılatı toplam tutarı (250x8=) 2.000 YTL olduğundan ve bu tutarın da 2005 takvim yılında elde edilecek mesken kira gelirleri için geçerli 2.000 YTL’lik istisna haddi dahilinde bulunduğundan dolayı, beyana tabi gelirinizin sadece mesken kira gelirinden ibaret olması halinde beyanname verme yükümlülüğünüz bulunmayacaktır.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı