Soros: Kriz sırası ABD'de

Hürriyet Haber
23.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.01.1999 - 00:01

Uluslararası piyasalarda para sihirbazı olarak tanınan spekülatör George Soros, bundan sonraki krizin ABD'de patlayacağını öne sürdü. Soros, Japon basınında yeralan bir açıklamasında, ‘‘ABD'liler dünyadaki tüm tasarruflar ülkelerine aktığı için kazandıklarından fazla tüketiyorlar. Bu durum sağlıklı olmadığı gibi daha fazla sürdürülemez. ABD'de büyüme sona erdiğinde, bu ülke krizin merkezi olacak’’ dedi.

Japon Yeni değerlenirken, Japon tahvillerinin değer kaybetmesini hükümetin sadece seyretmesini de eleştiren Soros, bu durumu, ‘anlaşılmaz’ bulduğunu söyledi. Japon Merkez Bankası'nın, hükümetin piyasaya sürdüğü bütün devlet tahvillerini alması gerektiğini savunan Soros, bu yolla Japonya'da devam eden krizin önleyebileceğini belirtti.

JAPONYA'DA SONA DOĞRU

Bu arada, Japonya'nın önde gelen mali diplomatlarından Eisuke Sakakibara, mali denetim ajansının (FSA) bağımsız ve sert önemlemleri sayesinde mali krizde sona yaklaşıldığını söyledi.

Sakakibara, Japon bankaların yeniden yapılanmasının önümüzdeki aylarda ‘‘agresif’’ bir şekilde devam edeceğini ve uluslararası piyasalardan ‘‘büyük geri çekilmeler’’ olacağını söyledi.

Japon ekonomisinin 1999 ortasında düzelmeye başlayacağını söyleyen Sakakibara, Japon mali sistemindeki bütün zayıf bağlantıların 1999 sonuna kadar temizleneceğini umuyor. Japon bankalarının şimdi Güney kore ve Tayland başta olmak üzere Asya'ya geri döndüklerini belirten Sakakibara, ‘‘Japon bankaları, dünyanın her yerde şube açmaktansa, Asya'da yoğunlaşmayı tercih edecekler gibi görünüyorlar’’ dedi. Japon yetkililer, kendi ülkelerinde krizin sona yaklaştığını açıklarken, Brezilya'da yaşanan devalüasyon dünya piyasalarını etkilemeye devam ediyor.

Brezilya parası ‘real’in dolar karşısında dalgalanmaya bırakılmasının ardından önceki gün yüzde 7.6 oranında değer kaybetmesi krizin, Latin Amerika'dan tekrar Asya'ya yayılma tehlikesini beraberinde getirdi. Brezilya'nın komşusu Arjantin, ‘real’in devalüasyonundan etkilenmemek için parasını ABD Doları'na bağladı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı