Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sorgun Sahili'nde Osmanlı savaş gemisi iddiası

  Kamil ATALAY/MANAVGAT (Antalya), (DHA)
  10.02.2011 - 18:45 | Son Güncelleme:

  ANTALYA’nın Manavgat İlçesi’nde Sorgun sahilinde 1980’li yılların başında Osmanlı İmparatorluğu’na ait bir savaş gemisinin kalıntılarını bulduğunu öne süren Sait Keleştimur, gemiye ilişkin halen çalışma başlatılmadığını belirterek, yetkililere çağrıda bulundu.

  DSİ’den emekli Sait Keleştimur, 1980’li yılların başında Sorgun sahilinde dalış yaparken, yaklaşık 20 metre açıkta bir gemiye ait kalıntılar gördüğünü anlattı. Bölgede ayrıca bir çapa ile top da bulduğunu belirten Keleştimur, Side Müzesi yetkililerinin o dönemde bu parçaları teslim aldığını, iki parçanın halen Side Müzesi’nde sergilendiğini söyledi. Ardından Bodrum Müzesi’nden bazı yetkililerin Side’ye gelerek söz konusu yerde araştırma yaptığını anlatan Sait Keleştimur, incelemelerin ardından Bodrum Müzesi yetkililerinin, kumların altında bir Osmanlı savaş gemisi bulunduğunu söylediği iddiasında bulundu.

  Keleştimur, bu tarihten itibaren bölgede herhangi bir çalışma yapılmadığını, batığın da kaderine terk edildiğini dile getirerek, batığın bulunması için yetkililere çağrıda bulundu.

  TALEPTE BULUNACAĞIZ

  Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu ise Sorgun sahilinde olduğu öne sürülen batık geminin araştırılması için ilgili kurumlara yazı yazarak, araştırma talebinde bulunacaklarını söyledi. Manavgat’ın binlerce yıllık tarihi olduğunu belirten Türkoğlu, "İlçenin toprakları kadar denizlerinin de ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekiyor" dedi. Side Müze Müdürlüğü yetkilileri de müzeye teslim edilen top ve çapanın halen muhafaza altında tutulduğunu, topun restorasyonuna yakın zamanda başlanacağını kaydetti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı