‘Sorgulayan Gençlik’ 4 bin öğretmen 141 bin öğrenciyi kucakladı

Hürriyet Haber
29 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mayıs 2010 - 22:17

Akbank’ın 2008 yılında 60’ıncı yıl kutlamaları kapsamında, ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde ‘Soran, Sorgulayan Gençlik İçin Öğretmene Destek’ sloganıyla başlattığı Düşünme Gücü projesinin ilk etabında 4 bin 250 öğretmene verilen eğitim sonucunda 141 bin 270 öğrenciye ulaşıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun katılımıyla düzenlenen törenle projede görev alan öğretmenlere sertifikaları verilirken, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, projenin ilk etabında bir yıl içinde bu kadar çok sayıda öğrenciye ulaşmaktan memnun olduklarını söyledi.

Akıl gücü önemli

Türkiye’nin 70 milyonu aşan nüfus içinde ortalama nüfusun 28 yaş olmasını önemsediklerini belirten Suzan Sabancı Dinçer, “Genç nüfus ülke için çok önemli. Ancak genç nüfus sadece kol, bilek gücü ile değil akıl gücü ile önemli. Bizim için önemli olan ileriye dönük, yaratıcı, yenilikçi, farklılık yaratan genç nüfusu ülkeye kazandırmak ve Türkiye’nin uluslararası, ekonomik boyutta ivme kazanmasını sağlamak” dedi. Bu amaçla Düşünce Gücü projesini çok önemsediklerini kaydeden Suzan Sabancı Dinçer, gençlerin hayatında önemli rolleri olan öğretmenlere, gençlere, yeni eğitim alacak öğrencilere ve sonraki nesillere iyi bir eğitim sistemi için el ele verdiklerini belirtti.

Çok sayıda proje

Akbank’ın farklı platformlarda çok çeşitli eğitim projelerini hayata geçirdiğini de söyleyen Suzan Sabancı Dinçer şöyle devam etti: “Akbank her şeyden önce Sabancı Üniversitesi’ni daha kuruluş aşamasından bu yana sürekli destekliyor. Sadece Sabancı Üniversitesi değil Türkiye’nin dört bir yanından üniversite öğrencilerinin katıldığı Akbank MBA Klubünde gençlerden gelen yenilikçi düşünceleri bankanın inovatif fikirleri içinde değerlendiriyoruz. Yine Akbank’ın oluşturduğu Düşünce Klubü üyesi üniversite öğrencilerini Harvard Üniversitesinde yaz okuluna gönderiyoruz. Tüm bu projelerin maliyetini tam olarak söylemek zor ama amacımız ülke kalkınmasına eğitimi destekleyerek katkıda bulunmak.”

Yaratıcı birey için öğretmenler önemli

MİLLİ Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, çocukları soru sormaya ve sorgulamaya yöneltirken önlerindeki en büyük engelin alışılagelmiş düşünme kalıpları ve gelenekler olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, “Sürekli sorular soran, yanıtlar arayan, anlamaya çalışan, merak eden çocuklar zamanla bundan vazgeçiyorsa, bunun sorumlusu bizim tutumlarımız” dedi. Çubukçu, günümüzde bilim, teknoloji ve iletişimde çok hızlı gelişmeler sağlandığını, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da her gün yeni yaklaşımlar ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi: “Küresel boyutta ortaya çıkan gelişmelerin topluma her alanda yön verebilen, uluslararası düzeyle yarışabilen, teknolojik ve toplumsal gelişmelere uyum sağlayabilen, gözlem ve deneylerle elde edilen verilere dayalı olarak doğru kararlar verebilen, yeniliklere açık, eleştirel düşünebilen, değişimi algılayıp yönetebilen yaratıcı bireyler yetiştirilmesini zorunlu kılıyor. Bu özelliklere sahip bireyleri yetiştirmek için öğretmenlerin çağın niteliklerine uygun donanımlara sahip olması gerekli. Bu açıdan bakıldığında Akbank’ın bu projesi oldukça önemli. ‘Öğretmenlere ihtiyaç var mı?’, ‘Öğretmenlerin etkisi azalıyor mu?’ sorularına karşın öğretmenlere eskisinden daha çok ihtiyaç var.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı