« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sörfçülerin tercihi Gökçeada

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen sörfçüler, Aydıncık sahilinde paraşüt ve rüzgar sörfü yapıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, yaptığı açıklamada, adanın, rüzgar ve deniz koşulları itibariyle sörf için çok uygun olduğunu söyledi.

İyi bir sörf yapılabilmesi için bölgenin yeterli rüzgar almasının yanında denizde kaba dalganın olmaması gerektiğini vurgulayan Atalay, adada bu koşullara en uygun bölgenin Aydıncık köyü sahili olduğunu bildirdi.

Atalay, “Bu anlamda Gökçeada en ideal yer. Adaya, Bulgarlar ve Rumenler sörf yapmaya geliyor. Biz Bulgaristan ve Romanya ayağını tamamlamış olduk. Almanları da çekmek istiyoruz. Gökçeada'da yaklaşık 285 gün sörf yapılabilir” diye konuştu.

Bulgaristan'dan gelen sörf eğitmeni Tina Gancheva da, Aydıncık sahiline gelenlere sörf öğrettiğini söyledi.

Sahilde rüzgarın sörf yapmak için ideal oyduğunu ifade eden Bulgar eğitmen Gancheva, “Alaçatı'ya gidenlerin birçoğu artık buraya geliyor. Sörf için, özgürlüğü hissetmek diyebiliriz. İnsanların dengesiyle ilgili bir şey” dedi.

Bulgaristan'da sörf için rüzgar olmadığını, bu nedenle oradaki sporcuların adaya geldiğini kaydeden Gancheva, “Artık Türkler de ilgi duymaya başladı. Sörf giderek popüler bir spor oluyor” diye konuştu.

“RÜZGAR YETERLİ, SAHİL İDEAL”

Eğitmen İlkcan Çelik de, sörfün, üstüne gidilmesi durumunda kolay bir spor olduğunu, ara ara yapıldığında ise öğrenilmesinin zorlaşacağını anlattı.

Buraya gelenlerin hem paraşüt sörfü, hem de rüzgar sörfü yaptığını dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

“İnsanlar burada sörf yapıldığı gördüğünde, bunu merak ediyor ve yapmak istiyor. Ama sadece sörf yapmak için gelen çok az insan var. Gördükleri için istek duyuyorlar. Paraşüt sörfü ve rüzgar sörfü için iyi bir bölge. Rüzgarı yeterli, sahili ideal. Paraşüt sörfü daha kısa zamanda öğreniliyor ve göze daha fazla hitap ediyor. İnsanlar yükseğe çıkıyor ve insanların ilgisini çekiyor. Ama rüzgar sörfü daha zor ve yavaş öğrenilebiliyor.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler