Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sopalı polisler bu kez Antalya’da

  Salim UZUN/HÜRRİYET
  06.06.2013 - 13:46 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin birçok ilinde devam eden Gezi Parkı direniş hareketinde İzmir’de görüntülenen ve büyük tepki çeken eli sopalı polislerin Antalya’da da göstericilere müdahale ettiği ortaya çıktı. Eylemcilerle göstericiler arasında sıcak saatlerin yaşandığı Çallı semtinde çekilen fotoğraflarda sivil polislerin elinde sopa ve demir çubuk taşıyan polisler dikkat çekiyor.

  Çevik kuvvet, asayiş, terörle mücadele ve yunus timlerinin katıldığı müdahaleler esnasında ortaya çıkan eli sopalı sivil polislerin bazıları polis yeleği giyerken, bazıları ise İzmir’de olduğu gibi yelek giymeden müdahaleye destek veriyor. Sopalı ve demir çubuklu polislerin bazılarının ellinde aynı zamanda taş bulunuyor.

  EMNİYET DOĞRULADI

  Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Çallı semtinde gerçekleşen müdahaleler esnasında elinde sopa, demir çubuk ve taş olan kişilerin sivil polis olduğunu kabul ederken, konuyla ilgili şu ana kadar ayrıntılı bir açıklama yapılmadı. Sopalı polislerin müdahalelere katılması konusunda Antalya Barosu’na bağlı avukatlardan da tepki geldi.

  AVUKATLARDAN TEPKİ

  Eylemler esnasında gözaltına alınan kişilere destek vermek amacıyla oluşturulan kriz masasında görev yapan avukat Selen Eren, “Biz Sanayi ve Çallı Polis Merkezi önünde beklerken eli sopalı birçok sivil polisle karşılaştık. İlk başta onların polis olduğu düşünmedik fakat telsiz ve silahlarını görünce durumu çözdük. Gerçekten bu görüntüler hukuk devletine yakışmıyor” diye konuştu.

  ARAŞTIRMA YAPIYORUZ

  Eli sopalı polisler tarafından darp edildiğini söyleyen birçok vatandaşın kendilerine başvuru yaptığını kaydeden Eren, “Kiriz masasında görev yapan diğer avukat arkadaşlarımla beraber iddiaları araştırıyoruz. Bize bazı fotoğraf ve videolar ulaştırıldı. Bunları inceledikten sonra süreci yargı aşamasına taşıyacağız” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı