Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Sonunda iPhone da geldi

  Özgür Çetin ozgurcetin@uruninceleme.com
  06 Ekim 2008 - 17:37Son Güncelleme : 06 Ekim 2008 - 17:37

  Merakla beklenen iPhone sonunda ülkemizde de satılmaya başlandı. Apple'ın fenomen haline gelen cihazını sizler için masaya yatıyorum.

  Ülkemize gelene kadar binlerce kullanıcı tarafından farklı yöntemlerle kırılarak kullanılan iPhone, 26 Eylül'de resmen satışa sunuldu (hem Turkcell hem de Vodafone tarafından). Apple'ın en iyi bildiği konulardan biri de (birçok ABD markasının da bildiği) pazarlama. Pazarlama tekniklerini sonuna kadar kullanan Apple, birçok ürününde olduğu gibi iPhone'u da bir moda ikonu haline getirmeyi başardı. İlk olarak iPhone 3G'nin dikkat çeken özelliklerine göz atalım:

  Devasa ekran bu ürünün en büyük özelliklerinden biri. Gerçektende bugüne kadar benzerleri çıkmış olsa da 480x320 piksel, 3.5 inç'lik devasa ekran kullanıcıların en beğendikleri özelliklerinin başında geliyor. Ayrıca dokunmatik olarak kullanılan arayüz de farklı bir deneyim ve tecrübe sunuyor.

  Telefonun belki de tartışmasız kabul edilebilecek en güzel yönü şık bir tasarıma sahip olması. Endüstriyel tasarım konularına çok önem veren Apple, yine şık bir cihaza imza atmış. Firmanın bu konudaki kabiliyeti gerçekten tartışılmaz (diğer fenomen haline gelmiş cihazlarına bakabilirsiniz). İnce ve şık görünüm birçok kullanıcıyı cezbediyor.

  iPhone 3G satın aldığınızda (eski nesil iPhone için de geçerli bu) aynı zamanda iPod özelliğine sahip bir cihaz da almış oluyorsunuz. iPod'un bu alandaki kabiliyeti ve özellikleri su götürmez bir gerçek. Bu bakımdan iPhone aynı zamanda bir MP3/MP4 çalar olarak da kullanılıyor.

  Telefonun bir diğer önemli yönü ise video oynatım konusundaki başarısı. Geniş ekran kullanıcıya farklı bir deneyim sunarken, standart 320x240 piksel ekranlardan çok daha başarılı bir ürün var karşımızda.

  Adından da anlaşılacağı gibi yeni nesil iPhone'un 3G özelliği bulunuyor. Elbette bu özellik Türkiye'de henüz kullanılmadığından pek bir anlam ifade etmiyor. Siz televizyon reklamlarına bakmayın. Telefon şebekesi üzerinden yüksek hızlı internet şimdilik hayal. 3G geldiğinde fiyatlara bakarak yorum yapacağız ama o zamana kadar beklemek gerekiyor.

  Telefonun ek olarak Bluetooth, kablosuz ağlara bağlanabilme, 8 ya da 16 GB kapasite, GPS gibi özellikleri de bulunuyor. Ürünün Türkiye satış fiyatı abonelik ve diğer tarfilere göre değişmekle beraber 1500 YTL'den başlıyor. ABD fiyatına yakın bir rakam. Her ne kadar ülkemizde cihazın pahalı olduğu söyleniyorsa da sözleşmeli olarak satın aldığınızda bizdekinden daha fazla ödeme yapmanız gerekiyor ABD'de. Elbette bu cihazın genel fiyatının yüksek olduğu gerçeğini değiştirmiyor. O ayrı bir konu.

  Bu kadar artının yanında şimdi eksilere bir göz atalım:

  İlk nesilde olduğu gibi ikinci nesil yani iPhone 3G'de de Bluetooth özelliği yok. Yani var ama yok. Bluetooth var ama sadece kulaklık bağlantısı için kullanılıyor. Telefondan telefona (ya da bilgisayara) data aktarımı yapamıyorsunuz. Bu çok saçma bir durum ve Apple bu konudaki garip ısrarını sürdürüyor.

  Aynen iPod'da olduğu gibi pil gövdeye gömülü. Yani pili ömrünü tamamladığında cihazı servise götürüp pil taktırmanız gerekiyor. Apple ülkemizde, tüm Avrupa'da olduğu gibi, Euro üzerinden çalıştığından pil değişimi sırasında minik bir servet ödemek gerecek muhtemelen.

  Telefonun bir diğer garip yönü ise dosya aktarımı için ille de iTunes kullanma zorunluluğu. Aynen iPod'da olduğu gibi iPhone'a da doğrudan dosya aktarımı yapamıyorsunuz. Bunu yapan üçüncü parti yazılımlar var ancak neden böyle bir zorunluluk var anlayamıyorum.

  Telefonda bulunan Safari internet tarayıcısının Flash desteği yok. Dünyada Flash desteği olmayan cihaz neredeyse kalmamışken Apple'ın bu konudaki inadı halen sürüyor. Bunu da anlamak biraz zor.

  Ülkemize yönelik bir sorun ise telefonun Türkçe dil desteğinin bulunmaması. 1500 YTL'ye satılan bir üründe Türkçe dil desteğinin olmaması pek kabul edilebilir bir şey değil. Bu konuda acilen bir şeyler yapmak gerekiyor. Sözüm Türkiye temsilci Bilkom'a. Umarım bu uyarımı ciddiye alırlar.

  Artı ve eksilerini topladığımızda genel olarak başarılı ve çığır açan bir cihaz var karşımızda. Artık bir moda ikonu haline gelen iPhone, birçok kişi için artıları ve eksileri göz önüne alınmadan satın alınabilecek bir cihaz haline geldi. Eğer sizin için teknik özellikler önemliyse yazımızı okuduktan sonra son kararınızı verebilirsiniz.

  Son bir not: Bu hafta içinde Türkiye ve Avrupa'nın önemli fuarlarından CeBIT düzenleniyor. Teknolojiye bir göz atmak istiyorsanız İstanbul - Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuara bir göz atın derim.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı