Sonsuza kadar pamuğum olur musun

Merve Büyüksaraç 2006 Türkiye güzeli ve bir model. 23 yaşında. Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun. Yağlıboya tablolar yapıyor, sıkılınca evin duvarlarını boyuyor.

Moda Editörü: Cristina Cosentino
30 Temmuz 2012 - 10:10:48

 Kedileri, köpeği, örümceği, ekili maydanozları, domatesleri ve bir düzine sevimli kız arkadaşı var. Ayrıca ne dersen de dinlemeyen, inadına giden bir kişiliği. “Survivor” sonrası itici, kavgacı, saygısız biri gibi algılandığı için son derece mutsuz. Büyüksaraç, Elele dergisi için Ebru Güzel’in sorularını yanıtladı.

EN İLGİNÇ EVLİLİK TEKLİFLERİ

Ankara’dan İstanbul’a güzellik yarışmasına katılmak için mi geldin Merve?
- Yarışmayı kazandıktan sonra Ankara’da yaşamaya devam ettim. Asıl taşınma kararını üniversite ve yetenek sınavlarını kazandıktan sonra aldım.

Güzellik yarışması hayatını değiştirmedi sanki... Seni her yerde görmedik bir anda... Bunu neye bağlıyorsun?
- Okuduğum bölümde devamlılık zorunluluğu vardı. Haftanın beş günü okula gidiyordum, bu yüzden beni ekranlarda veya dizilerde görmediniz. Elbette hemen hemen bütün modacıların defilelerinde yer aldım bu beş yıllık sürede. Moda sektörünü takip edenler beni yakından tanır.
Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunusun ve sanata yatkın olduğunu biliyorum.

Neden bu alanlarda bir meslek seçmedin?
- Ben mesleğime zaten devam ediyorum. Tasarım yapmak en çok zevk aldığım şey. Proje bazlı olarak halen bir firmaya yat tasarımı yapıyorum. Mezun olduktan sonra da HTV kanalında güzellik ve estetik programı sundum.

ÇIKARLARINI DÜŞÜNENLER SESSİZ KALDILAR
Popülerlik anlamında yaşamındaki asıl değişim “Survivor” ile oldu diyebilir miyiz?
- Evet.

Adaya gitmeyi kabul etmenin sebebi ve seni cezbeden şey neydi?
- Çok merak ediyordum. Ben de herkes gibi bir izleyici olarak “Survivor”ı gerçek ve adil bir yarışma sanıyordum. Açıkçası kendi gücümü denemek istedim.

Adaya uçarken beklentilerin nelerdi?
- Çok sıcak olacağını düşünmüştüm, ama daha ilk gece şiddetli bir yağmur bastırdı. Pek çok gece üşüdüm. Daha temiz bir çevre bekliyordum, ancak sahilde bizden önce bulunanlarının çöpleri, cam kırıkları ve ateş kalıntıları vardı.

Şimdiye kadar “Survivor”a birçok ünlü katıldı, hiçbiri senin gösterdiğin tepkileri göstermedi. Bunun sebebi sadece yapılan sözleşme mi sence?
- Hem sözleşme hem de insanlar basında güçlü gördükleri bir kişiyi karşılarına almak istemiyor. Bunun pek çok sebebi olabilir. Korkabilirler, tazminat ödemek istemeyebilirler veya bu kuruluşla daha sonra yapmayı planladıkları işler olabilir. Kısaca herkes kendi çıkarını düşündüğünden sessiz kalmayı tercih etmiş olabilir.

MERVE BÜYÜKSARAÇ TARTIŞMALARIN GÜNDEME TAŞIDIĞI GÜZEL

SOSYAL MEDYADA ÇOK HAKARETE UĞRADIM
Televizyonda herkes reytingi düşünerek montajlama yapar ve bu, programa katılanlar tarafından kabul görmüş bir mit olarak karşılanır. Sen neden bu düzene karşı bir tavır sergiledin?
- Montaj yapımını sözleşmede kabul etmiş olmam, bu insanlara istedikleri gibi montaj yapabilme serbestliğini veya hakkını vermez. Bu madde bağlayıcı bir madde olamaz, hele ki sizin kişilik haklarınız ihlal ediliyorsa. Sözleşme olması her şeyi kabul edip susup oturacağım anlamına da gelmez.

“Survivor imajımı bozdu” çıkış noktan, sosyal medya tarafından nasıl karşılandı?
- Adadan çıkınca sosyal medyada pek çok hakarete maruz kaldım. Herkes montaj yüzünden beni saygısız biri olarak tanıdığı için bu durumu düzeltmek istedim. Bütün tepkim de bunun için. Açıklamalarımdan sonra insanların bana hak verdiğini görüyorum ve şimdi iyi yorumlar alıyorum.

Ailen durumu nasıl karşıladı?
- Yüzde yüz destek verdi. Haksızlığa karşı savaşmayı ben onlardan öğrendim.

MAHKEME SONUNDA AKLA KARA BELLİ OLACAK
Sonuçta Acun Ilıcalı, Show TV’nin kalesi ve birçok destekçisi var. Aynı zamanda bir medya devi. Onu karşına almaya
nasıl cesaret ettin?
- Medya devi olmaları, insanlara istediklerini yapabilme hakkı vermiyor. Ben de en doğal hakkım olan şeyi yapıyor, kendimi savunuyorum. Doğru her zaman kazanır, bunu mahkemede göreceğiz.

Bunun sonuçları senin cephende nasıl olur? Pozitif ve negatif yanlarını değerlendirdin mi?
- Bu, cesaret gerektiren bir yol ve çevremdeki bazı insanların beni yalnız bırakabileceğini tahmin ediyorum. Fakat mahkeme sonladığı gün biliyorum ki insanlar asıl gerçekleri görecek. Yani akla kara belli olacak.
Altı yıldır birlikte çalıştığın Uğurkan Erez de “Merve’yi çok sevmeme rağmen; ajansımın kriterlerinin hiçbirini yerine getiremediği ve ajans prensiplerini ihlal ettiği için kendisiyle yola devam etmemize imkan kalmamıştır” dedi.

Buna ben çok üzüldüm, ya sen?
- Üzülmedim. Beklediğim bir karardı. Bu kararı da benimle ilgili yaşadığı bir sorundan dolayı almadığını biliyorum. Uğurkan Erez yıllardır Show TV’de çalışıyor. Para kazandığı insanların aleyhinde bir şey yapmak istememesi normal. Sadece haberi internetten almak beni kırdı.

NİŞANLIMLA BİRBİRİMİZE DAHA ÇOK BAĞLANDIK
Medya ve sosyal medyada bazı yazarlar ve blogger’lar, senin reklam için bu sırları açığa çıkardığını düşünüyor, onların düşüncesini çürütebilecek misin?
- Kimse sadece reklam için bu kadar riski göze alıp mahkeme gününü sabırla beklemez. Bu yorum insanların düşüncesi ve ben herkesi doğru olduğum konusunda ikna edemem.

Herhangi bir reklam ya da dizi teklifi aldın mı?
- Henüz almadım.  

Acun Medya’nın destekçileri olduğu gibi programlarını eleştiren televizyoncu kitlesi de var. Bu kişilerden veya kurumlardan destek alıyor musun?
- Evet. Hiç tanımadığım insanlar bana mail atıp delil gönderiyor. Örneğin Anıl Tetik’in, Survivor hayran sayfası biz adaya gitmeden üç hafta önce açılmış. Bizse onun geleceğinin, adaya vardığımız gün belli olduğunu sanıyorduk. Bunu bana Twitter takipçilerim söyledi ve sayfa linkini gönderdi. Açıkçası Acun’u sevmeyen bu kadar çok insan olduğunu ben bile bilmiyordum.

OTELDE ROMANTİK EVLENME TEKLİFİ
Bu durum ve yaşanan olaylar özel hayatını nasıl etkiledi?
- Açıkçası bu olumsuz süreç içinde arkadaşlarımdan, ailemden ve nişanlımdan daha yakın destek gördüm. Özellikle Nuri ile birbirimize daha da bağlandık. İnsanın zor gününde birbirine destek olabildiğini görmek çok mutlu ediyor ve güven duygusunu körüklüyor.

Ne zaman evlilik? Tanıyor muyuz kendisini?

- Kasımda abim evleniyor, ondan hemen sonra da ben. Tarih vermek uğursuzluk getirirmiş. Basında çıkan ünlü biri değil Nuri.

Nuri Bey evlilik teklifini nasıl etti sana?
- Sevgililer Günü’nde İzmir’deydik. Güzel bir otelde gün batımı sırasında bana “Sonsuza kadar pamuğum olur musun?” dedi. Ben de “tabii olurum” dedim, ancak bunun bir evlilik teklifi olduğunu yüzüğü çıkarıp parmağıma taktığı zaman anladım. Haliyle çok şaşırdım ve sevindim.

Sence en büyük hatan ne?
- “Survivor”a katılmak!

ADADA AŞK YOKTU
Peki, adada aşk var mıydı?
- Yarışmacılar arasında tabii ki yoktu. Biz sevdiklerimize olan aşkımızı kalbimizde yaşadık.
Sen “yemek verdiler bize” diyorsun, diğer yarışmacılar ısrarla seni yalanlıyor.
- Ben “yemek verildi” dedim, insanlar bu cümleyi fazla abarttı. Yemek verildi derken Halil İbrahim sofrası kuruldu demedim. Sandviç ve pilav verildi. Onu da konsey günleri ve yağmur yağdığı zamanlar yedik. Zaten bu görüntüler de mahkemede çıkacak. Yalancı şahitlik yapan yarışmacı arkadaşlarımı bu konuda uyarmamın sebebi bu.

Yayınlanma Tarihi : 30 Temmuz 2012 - 03:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün