Gündem Haberleri

  Sonsuza Dek

  Hürriyet Haber
  24.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçmişten günümüze aktarılan gerek sözlü, gerek yazılı pek çok Cindrella

  masalından biri daha sinemalarda... Ancak başrollerinde Drew Barrymore, Angelica Huston, Dougray Scott ve Jeanne Moreau'nun rol aldığı bu Cinderella bildiğimiz Cinderella'lardan değil... Bir kere onun ruhu asla kurban değil. Tüm olumsuzluklara rağmen entrikacı üvey annesine karşı gelebilecek güce sahip. Bu tamamen bağımsız ve akıllı Cinderella kesinlikle bir prensin gelip onu kurtarmasını beklemiyor. Aksine prensin yardımına yetişen de hep o oluyor.

  Günümüze dek 500 kadar Sindirella hikayesi gelip geçmiş. Külkedisi Cinderella'yı bu kadar ünlü yapan nedenlerden biri de bu... Çin'de bir zamanlar küçük ayaklara sahip olmanın ve küçük camdan terlikler giymenin çok seçkin olduğu kabul edildiği zamanlarda ortaya çıkan bu söylence, 100 yıl boyunca çeşitli şekillerde aktarılmış.

  Bugüne kadar pasif ve güçsüz zavallı bir kadının kendini kurtarması için beklediği güçlü, yakışıklı ve biraz da sessiz prensi anlatan film, günümüzde son haliyle fakat çok daha değişik bir boyutta incelenmiş.

  Filmin hem yönetmeni hem de senaryo ortağı olan Andy Tenant bu hikayeyi tekrar ele almalarının asıl amacını şöyle açıklıyor: ‘‘Benim de iki kızım var. Ve artık dünya böylesine değişikliğe uğrarken onların hala zengin bir erkekle evlenip ancak hayat boyunca böyle mutlu olunacağına dair düşüncelerle büyümelerine izin veremezdim. Elbette ki hikayeye bir çok gerçekçi öğe katarak filme aldık. Örneğin bu hikayede Cinderella bir kurban değildir, üvey annesinin ona karşı davranışlarının belli bir sebebi vardır. Camdan ayakkabıların mantıklı bir açıklaması vardı. Ve elbette ki maskeli balonun da...’’

  Külkedisi'nin bu çağdaş yorumunu güzel yıldız Drew Barrymore üstleniyor. Efsane film E.T'nin küçük yıldızı Barrymore yakaladığı şöhreti kaldıramayıp uyuşturucu batağına saplanmıştı ama güçlü iradesi sayesinde beyazperdenin yeniden aranan yıldızı oldu. Cinderella rolü için hayli kilo alsa da güzelliğinden pek bir şey kaybetmedi.

  En sıradan kahraman Joe

  Kendi anlatımıyla 37 yaşında olmaktan başka hiçbirşeye sahip değildir Joe Kavanagh... Ama bu aslında pek de doğru değildir. 11 kişiden oluşan takımı onun ailesi ve en yakın arkadaşıdır.

  Joe Kavanagh, Glasgow'un belki de en kötü takımının koçudur ve içki ile geçen karmakarışık yıllardan sonra tüm yaşımını ve enerjisini onlara verecektir. Sarah ise özgür bir kadındır. Ortak bir amaç için kılıçlarını kuşandıklarında aralarında çılgın bir romantizm başlar. Ancak Joe, göründüğünden çok daha kırılgan bir insandır.

  Filmin senaristi Paul Leverty, maceradan korkan iki kişiliğin biraraya gelmesi ve ortak bir yaşam kurmaya çalışmasını anlatmak istediğini söylüyor ve ekliyor: ‘‘Senaryoyu yazmaya başlamadan önce aylarca Glasgow sokaklarında dolaşıp insanlarla sohbet ettim ve onların hikayelerini dinledim. Gerçek şuydu ki, Avrupa'nın en gelişmiş şehirlerinden biriydi fakat sadece bir iki adım banliyölerinde ilerlerseniz 19. yüzyılın belki de Dickens'ın ya da Zola'nın kalemlerinden çıkmış bir yaşamı bugün bile görebilirdiniz.’’

  Başrollerini Peter Mullan ve Louise Goodall'ın paylaştıkları filmin yönetmeni Ken Loach ise film için şunları söylüyor: ‘‘Sıradan insanların hisleri, düşünceleri ve tutkuları hakkında bir film bu. Ve bu sıradan insanların en imkansız durumlarda bile ne kadar güçlü olduklarını anlattık hep birlikte.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı