Sonera: Turkcell’i peşin alırız muafiyet yoksa vazgeçeriz

Hürriyet Haber
26 Mart 2005 - 02:18Son Güncelleme : 26 Mart 2005 - 02:18

ÇUKUROVA Grubu’na ait yüzde 52 Turkcell Holding hissesini 3.1 milyar dolara almaya hazırlanan Sonera Holding bünyesindeki TeliaSonera’nın CEO’su Anders Igel, ödemenin bir defada ve nakit olarak yapılacağını açıkladı. Igels, ‘Ancak, çağrı muafiyeti olmazsa, bu işlem gerçekleşmez’ dedi.

TURKCELL, İMKB’ye Turkcell Holding’in yüzde 52’sinin İsveçli Sonera Holding’e satışı konusunda varılan mutabakatı bildirdikten kısa süre sonra, Sonera da Turkcell kanalıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, satış işleminin, nihai sözleşmelerin tamamlanması, hukuki incelemelerin tatmin edici şekilde sonuçlanması ve Sonera Holding’e Turkcell Holding ve Turkcell hisseleri için çağrıda bulunma yükümlülüğünden muafiyet tanınması dahil olmak üzere resmi izinlerin alınması koşullarına bağlı olduğu bildirildi.

MUAFİYET YOKSA OLMAZ:

TeliaSonera’nın CEO’su Anders Igel, Turkcell Holding hisseleri için kararlaştırılan yaklaşık 3.1 milyar doların nakit ve bir defada ödeneceğini belirtti. Igel, ‘Çağrı muafiyetine onay gelmezse, bu işlem gerçekleşmeyecektir’ dedi.

GÜÇLENECEĞİZ:

Igel, ‘Dostane şekilde yapılan Turkcell işlemiyle TeliaSonera bölgede daha güçlü hale gelecek. Turkcell’in etkileyici bir geçmişi ve potansiyeli var’ dedi.

SİNERJİLER GÖZETİLDİ:

TeliaSonera’dan yapılan yazılı açıklamada, işlemin kárlılık ve nakit akımı olarak TeliaSonera için sinerjiler göz önüne alınmadan önce pozitif olmasının beklendiği bildirildi. Açıklamada, Turkcell’in halka açık bir şirket olarak kalacağı ve TeliaSonera’nın Turkcell hisseleri için çağrı yapmayacağı vurgulandı. Açıklamada, şöyle denildi:

YERLİ ORTAK ÇUKUROVA:

‘Çukurova yüzde 13.5 hissesiyle, Turkcell’in yerli ortağı olmayı sürdürecek. Anlaşma TeliaSonera’nın Türkiye’ye, Turkcell’e ve gelecekteki gelişim potansiyeline inancını göstermektedir. TeliaSonera, Turkcell’in mevcut yönetim kadrosunun Turkcell’in güçlü performansına katkısının bilincinde olup, şirketi daha ileriye taşıyacağına ve gelecekte doğabilecek fırsatları değerlendirebileceğine güvenmektedir.’

Çağrı muafiyeti nedir

SERMAYE piyasası mevzuatına göre, bir şirketin çoğunluk hisseleri ya da yönetim hakkı üçüncü kişilere geçmesi durumunda diğer küçük ortakların bu durumdan faydalanabilmesi için alıcı şirketin küçük yatırımcılara da çağrı yapması gerekiyor. Ancak bazı durumlarda alıcı şirket bu çağrıyı yapmak istemeyip, çağrıdan muaf olma talebinde bulunabiliyor. Bu başvuruda son kararı SPK veriyor.

Gelecekte ne olacağının garantisini veremeyiz

SONERA Holding’in yaptığı yazılı açıklamada, gelecekteki performans ve diğer beklentileri de içeren açıklamaların ileriye dönük olduğu, tabiatları itibariyle ileriye dönük açıklamaların gelecekte oluşacak olaylar ve koşullara bağlı oldukları için risk ve belirsizlik içerdikleri vurgulanarak, şöyle denildi: ‘Çoğu TeliaSonera’nın kontrolü dışındaki koşullara bağlı olarak gerçekleşecek sonuçların burada açık veya zımni olarak ifade edilen açıklamalarla örtüşeceğine dair herhangi bir garanti verilmesi mümkün değildir.’

Sayılarla TeliaSonera Kuruluş tarihi: 2002

GSM abonesi: 51.4 milyon

Sabit tel abonesi: 8.9 milyon

Internet abonesi: 2.1 milyon

Çalışan sayısı: 29 bin

2004 net satışı: 11.6 milyar dolar


TeliaSonera’nın çoğu İsveç devletine ait

Ortak Yüzde

İsveç Devleti 45.13

Finlandiya Devleti 13.73

İsveçli Kurumsal Yatırımcı 19.05

İsveç ve Finlandiya dışından 12.00

İsveçli bireysel yatırımcı 3.00

Finlandiyalı kurumsal yatırımcı 3.00

Abone sayısı 51.4 milyon

SONERA Holding bünyesindeki TeliaSonera, 2002 Aralık ayında, Finli telekom hizmetleri sağlayıcısı Sonera Corporation ve İsveçli telekom operatörü Telia şirketlerinin birleşmelerinin ardından kuruldu. Aralık 2004 itibariyle TeliaSonera’nın 15.4 milyon cep telefonu kullanıcısı (iştirakleri de dahil edildiğinde 51.4 milyon cep telefonu kullanıcısı), 8.3 milyon sabit hat telefon kullanıcısı (iştirakleri de dahil edildiğinde 8.9 milyon sabit hat kullanıcısı) ve 2 milyon internet kullanıcısı (iştirakleri de dahil edildiğinde 2.1 milyon internet kullanıcısı) bulunuyor. Stokholm ve Helsinki borsalarına kote TeliaSonera’nın Aralık 2004 sonu itibariyle yıllık net satışı 81.9 milyar İsveç Kronu, toplam çalışan sayısı ise 29 bin 82.

Türk Telekom’a ilgimiz devam edecek

ANDERS Igel, Türk Telekom’un özelleştirme süreciyle ilgili bir soru üzerine, Telekom’un özelleştirme ihalesiyle potansiyel olarak ilgilenen bir dizi şirket bulunduğuna ve bunlar arasında Turkcell’in bir iştirakinin de yer aldığına işaret ederek, şunları söyledi: ‘Bunların oluşturduğu konsorsiyum var. Turkcell de bu konsorsiyuma zaten taraf şu anda. Telekom’un özelleştirilmesiyle ilgili fırsatı sürekli bir şekilde canlı tutuyor. Özelleştirme sürecinde konsorsiyumda taraf olmaya devam edeceğiz.’ Igel, Telsim’le ise ilgilenmediklerini bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı