Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Söndürme uçakları

  Hürriyet Haber
  25 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Aralık 2000 - 00:01

  Yangın önleme çalışmaları için erken harekete geçen Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, almayı planladığı uçakları şimdiden denemeye başladı

  ANTALYA Orman Bölge Müdürlüğü orman yangınlarını önleme çalışmalarına bu yıl erken başladı. 2001 sezonunda kiralanması planlanan söndürme uçakları şimdiden denenmeye alındı. Rus bir firmanın BE-12P-200 tipi uçağı önceki gün Antalya'ya getirilerek düzenlenen bir tatbikatla yangına müdahale bakımından etkisi test edildi.

  BAŞARILI TATBİKAT

  Orman ekipleri, Altınyaka Köyü yakınlarındaki bir ormanlık alanda kontrollü bir orman yangını çıkardı. Dumanın yükselmesiyle birlikte harekete geçen uçak, denize inip su alarak yükseldi. Yaklaşık yarım saatte 5 sorti yapan uçak yangını kısa sürede söndürdü. Rus pilotların kullandığı uçak, oldukça başarılı bulundu.

  YARIM SAATTE 5 SORTİ

  İlk sınavı başarıyla geçen Rus yapımı BE-12P-200 tipi uçak hem karaya, hem de denize inip kalkabiliyor. 6 ton su kapasitesine sahip olan uçak, deniz, göl veya nehir gibi su birikintilerinin üzerine inip durmadan su takviyesi yaparak yeniden havalanabiliyor.

  Bir Rus firmasının BE-12P-200 tipi uçağı önceki gün Antalya'ya getirilerek düzenlenen bir tatbikatla yangına müdahale bakımından etkisi test edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı