Gündem Haberleri

  Sondajdan 90 derecelik su çıktı

  Koray YILMAZDEMİR/SEBEN (Bolu), (DHA)
  12.01.2011 - 11:40 | Son Güncelleme:

  MADEN Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün, Bolu’nun Seben İlçesi’ne bağlı Kesenözü Köyü’nde yaptığı sondaj sonucu 2 bin 200 metrede, 90 derecelik su çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci yüksek sıcaklıktaki suyun araştırmalar bittikten sonra MTA tarafından ihale edileceğini söyledi.

  Batı Anadolu Jeotermal Enerji Aramaları Projesi kapsamında Seben’in Kesenözü Köyü’nde MTA tarafından geçen yıl temmuz ayında başlanan sondaj çalışması sonucu 2 bin 200 metre derinlikte, saniyede 50 litre akan 90 derecelik su çıktı. Dün köyde düzenlenen törene, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, AK Parti Bolu Milletvekilleri Metin Yılmaz, Yüksel Coşkunyürek ve Fatih Metin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, Seben Kaymakamı Mehmet Alparslan, Seben Belediye Başkanı AK Parti’li Süleyman Özbağ ve ilçe sakinleri katıldı.

  Metin Kilci son yıllarda yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesi için birçok araştırma yapıldığını belirterek, yüksek sıcaklıktaki suyun araştırmalar bittikten sonra MTA tarafından ihale edileceğini, buranın Seben için önemli iştirakçileri çekeceğini söyledi.

  Vali Özçimen ise jeotermal enerjinin yüksek sıcaklıklarda elektrik enerjisi üretiminde, orta ve düşük sıcaklıklarda merkezi ısıtma sistemlerinde, seracılık faaliyetlerinde ve termal turizmde kaplıca amaçlı olarak kullanılabileceğini belirterek, "Bu kaynak, ilçemiz için büyük bir öneme haizdir. Bu temiz, sağlıklı, çevre dostu ve her şeyden öte öz milli kaynağımız olan suyun değerlendirilmesi, hakkının verilmesi, ilçemize bir katma değer olarak dönebilmesi için gayret gösterilmelidir. Ümit ediyorum ki yapılacak olan bu yatırım Seben için bir dönüm noktası olur ve Seben’de ekonomik bir canlanmaya neden olur" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı