"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Sonbahar Yaratıcı bahar

Eylül ayında Paris ve Frankfurt’ta yapılan fuarların ana teması yine çoksesli, çokrenkli ve çokamaçlı tasarımlardı.

Bol bol nostalji yapılmış, sık sık kültürel köklerdeki imgelere başvurulmuştu. Herkes cebindeki düşleri ortaya dökmüştü. Dantel ya da işleme gibi 90’ların minimalizmi tarafından çöpe atılan detaylar, bugün yeniden evlerin baştacı.

Kullanım biçimlerinde de yüzde 100 serbest bir alan yaratılmış. Satın aldıklarımız başkalarıyla aynı olsa da, onları bir araya getirme ya da yorumlama şeklimiz farklı olabiliyor. Zaten ancak bu farklılığı yaratarak showroom benzeri mekanlarda yaşamaktan kurtulabiliriz. Eşleştirmelerinizi yaparken ‘ben’ demekten korkmayın. Eviniz, sizin mabediniz sayılır; dolayısıyla uzman görüşlere başvursanız bile, seçenekler arasında kalbinize en yakın olanı işaretleyin. Evcimen’de bu hafta, mekanlarınızı özel kılacak küçük ama şık fikirler var. İster yapın, ister yaptırın, ister sadece ilham alın!

Sonbaharı hissetmeye başladık. Yapraklar kızıla dönme telaşında. Kentte yaşam hızlandı. Kişiliği dışavuran detaylarla şekillenen sonbahar evlerinde, özgür denemeler yapmak için fazla beklemeyin. Yaratıcı bir beyin kadar becerikli bir ele de sahipseniz, bu evcimen fikirlerini seveceksiniz demektir.

Çiçek-dolap

Boyasından ya da cilasından memnun değilseniz, dolabınızın üzerini bir kanvas gibi kullanabilirsiniz. Birinci çözüm kapıları ve yan panelleri bölgesel olarak duvar kağıdıyla kaplamak. İkinci çözüm ise, biraz daha zahmetli ama zevkli: Şablonlar yardımıyla resim-iş derslerine geri dönüş! Bu etkiyi çok kapılı bir model üzerinde denemenizi önermiyorum; çabuk sıkılabilirsiniz.

Sofraya kat çıkalım

Sofra ortasına yaptığınız düzenlemeyle sevdiklerinizi şaşırtmaya meraklıysanız, kuru dallar, kadehler ve çiçekler yardımıyla yapılan iki katlı bu küçük kulubeyi örmek sizin için çocuk oyuncağı sayılır!

Her an yürüyüşe çıkabilir

Burun kıvırdığınız bir sandalye için bundan daha kışlık, daha şirin ve daha sıcak bir çözüm düşünülebilir mi? İhtiyacınız olan biraz keten kumaş, biraz da peluş (aman tüy dökmemesine dikkat edin).

Bu köşe küpe köşesi

Sayısını unuttuğunuz küpeler, kolyeler, broşlar birbirine karışıyor. Mudo Concept ve Pabetland Trends’de çok şık, içi bölmeli kutular var. Ama onları almakla yetinmeyin; üzerlerini yatak odanıza uygun stilde bir kumaşla kaplayarak farklılaşın.

İlk bakışta aşk

Uzun sürer mi bilinmez, ama objelere de ilk bakışta aşık olmak mümkün. İşte eski bir çerçeveden türetilmiş bir tepsi-sehpa. Artık kullanmadığınız bir model için iyi fikir, değil mi?

Yine pullandı çiçek dalları

Eski çiçekli yastıklarınızdan sıkıldınız, o zaman biraz eğlenmeye ne dersiniz? Aynı renk tonlarında payetler işleyerek (Tahtakale’de renk renk satılıyor), üzerindeki motifleri öne çıkarabilirsiniz. Misafirleriniz de bakarken eğlenecektir.

Ben kimim

Eski fotoğrafları biriktirmeye meraklıysanız, muhakkak aile büyüklerinin fotoğrafları da vardır sizde. Pencereden seyrettiğiniz ağaçlar kadar olmaz, ama ince galvaniz telleri kıvırarak yapacağınız bir hayat ağacı da size mutluluk verebilir.

STİL

Dikkat, duvar var!

‘Boş duvar kalmasın’ sloganları atıyor bütün mekanlar. Duvar kağıdı, o olmazsa koyu renk boya, o da olmazsa duvar resimleri. Mümkünse grafik ve tekrarlayan desenlerde. Demedi demeyin.

KEŞİF

Yeni püskül çağı

Ponpon ve püskülün yeniden bu kadar moda olacağı kimin aklına gelirdi? Atkılarımız ve kemerlerimiz dışında, oturma odalarımıza kadar sızdılar. Işın Esen tasarımı bu minder 50 YTL.

TAKİP

Barok etki

Paşabahçe’nin kış koleksiyonu ‘Modern Baroque’ başlığını taşıyor. Renklerin gücüyle zengin bir tarzı anlatan ürünlerde folklorik motifler, çiçek formları, etnik ve klasik desenlerin modernize yorumları bir arada.

Tel: (0212) 276 10 79
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI