Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sonbahar temizliği çağrısı

Bayramdı, tatildi, yaz sıcaklarıydı derken herkese bir rehavet çöktü. Artık yavaş yavaş kış da geldiğine göre dolaplarınızda, evlerinizde bir sonbahar temizliği yapma zamanı gelmiş demektir.

Hemen yarın bir elden geçirin bakalım benim okur dostlarım için neler ayırabileceksiniz bakalım. Ne demişler kiminin eskisi kiminin yenisidir.
Sizin işinize yaramayan bir eşya ya da giymediğiniz bir ayakkabı belki de başka biri için hayati önemdedir, ne dersiniz?
Hadi bakalım. Az veren candan, çok veren maldan.
Herkes bir bluz, bir çarşaf bile verse ihtiyaç sahibi birileri sayenizde mutlu olabilir.


KIYAFET TALEBİ

Ayşe Hanım merhaba,

Yazılarınızı severek okuyorum, Yetiş Ayşe’de yaptıklarınızı da hayranlıkla takip ediyorum.
Size yazma sebebim pazartesi günü Yetiş Ayşe’de yayınlanan Merve Hanım’ın epostası. Bizim apartman kapıcımızın üniversite öğrencisi bir kızı var.
Durumları malum pek iyi değil ancak o bir genç kız ve güzel şeyler giymeye özeniyor. Ben de elimden geldiğince kendi kıyafetlerimden veriyorum ama Merve Hanım’ın kıyafetlerine de kızımız için talibim.
Şimdiden teşekkürler.
Sevgiler.

Ayla

CEVAP: Ayla Hanım, Merve Hanım’a sizin bilgilerinizi ileteceğim. Üniversite öğrencisi kızımıza da başarılar diliyorum. Sevgiler.
….

KORNEA NAKLİ

Ayşe Hanım tekrar merhaba,

Öncelikle köşenizde yazıma yer verdiğiniz için, duyarlılığınızdan ötürü size teşekkür ederim. Bu yazı sayesinde henüz bizlerle iletişime geçen kimse olmamasına rağmen siz elinizden geleni yaptınız.

Bizler Hatice Hanım için bir miktar para topladık, onun yeni bir eve taşınmasına vesile olduk, ihtiyacını görecek kadar eşyalar aldık, 1 yıllık kirasını karşıladık, Ona her ay sabit olarak yatacak bir miktar da maddi destek topladık.

Şimdi önümüzde ikinci bir görev var. Sizden bu konuda tekrar bir destek bekliyoruz. Çünkü bu konu kendi aramızda halledebileceğimiz bir şey değil. Asıl şimdi size ihtiyacımız var.

Hatice Hanım, %80 görme kaybı olan bir bayan. Kornea nakli gerekiyor. Bu operasyon için hem hastanelerden ameliyat için, hem de uygun ortam sağlandığı zaman okurlarınızdan bu ameliyatı karşılayabilmek için destek bekliyoruz. Hatice Hanım'a bir kez daha köşenizde biraz daha yüksek bir sesle yer verebilirseniz inanın hem onu, hem çocuklarını, hem de bizleri çok mutlu edeceksiniz.

İletişim için benim mail adresim ile birlikte asıl bu yardım organizasyonunu yöneten arkadaşımız Gülşah ile irtibata geçebilirsiniz.

Şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.

Hasan


CEVAP: Hasan Bey, yazı bayram dönemine denk gelince okur dostlarımın büyük çoğunluğu tatilde internete girme fırsatı bulamamış ve gözden kaçırmış olabilir sanıyorum. Kornea nakli için eminim destek olacaklardır. Şimdiden geçmiş olsun.

…….


Öğretmen Özür Durumu Mağduriyeti

Bilindiği üzere MEB öğretmenlerin eş durumu özür grubu atamalarında il-ilçe emri dediğimiz uygulamayı kaldırmıştır. İl-ilçe emri uygulaması eş durumundan özür grubunda atama isteyen öğretmenlerin hizmet puanı yetmediği takdirde eşinin yanına gidebilmesi için il ve ya ilçe milli eğitim müdürlüğü emrine atanmasıdır.
İl-ilçe emri uygulaması şu anda yapılan eş durumu atamalarında uygulanmadığı gibi sınıf öğretmenlerine özrü nedeniyle atanmak isteyebileceği 71 ilde kadro açılmamıştır. Diğer branşlara ise birçok ilde kadro açılmamıştır.

On binlerce öğretmen eşinin ve çocuklarının yanına gidebilmesi için 3 yıla kadar ücretsiz izne ayrılması gerekmektedir.
Hiçbir öğretmen ne ailesinden ayrı kalmak ne de maaşsız bir şekilde ailesine kavuşabilmek için dört sene dirsek çürütmüştür.

Aile kurma ve aile bütünlüğünün korunması hakkı anayasada bulunmaktadır. Bu hakkı 652 sayılı KHK ile elimizden alarak ailelerin parçalanmasına neden olunmaktadır.
MEB tarafından, İl-ilçe emri uygulamasının kaldırılmasının sebebi olarak atamalarda büyük sıkıntıya neden olması gösterilmektedir.
Eğer gerçekten MEB'de sıkıntılara neden oluyorsa diğer bakanlıkların düzeltilip eşlerimizin yanımıza gelebilmesi gerekmektedir. Fakat böyle bir düzenlemede yoktur.
Örneğin benim eşim TIP Fakültesinde çalışmaktadır ve bulunduğum ilde TIP Fakültesi olmadığı için eşim yanıma gelmek için atama hakkına bile sahip değildir. Bulunduğu ilde TIP Fakültesi olanlara ise eşinin bağlı bulunduğu TIP Fakültesi veya Hastane Müdürlüğü (inisiyatif kendilerinde olduğu için) muvafakatname (izin belgesi) düzenlenmemektedir.
Bu nedenlerle ne ben eşimin yanına atanıp çalışabilmekteyim, ne de eşim benim yanıma gelebilmektedir.

Bu sebeplerle yıllarca ailelerimizden ayrı kalacağız. Ailelerimizin parçalanmaması için; hem anayasada hem dini açıdan kutsal kabul ettiğimiz aile bütünlüğünün kutsallığını bildiğiniz, bu konuda bize yardım edeceğinizi düşünüyor ve bekliyoruz.

Osman

CEVAP: Osman Bey, gerçekten üzücü bir durum ailelerin bu şekilde bölünmesi. Okur dostlarımdan da bu konuda çok sayıda eposta alıyorum. Daha önce de benzerlerini yayınlamıştım bu köşede. İnşallah bir an önce çözüm bulunur. Kolaylıklar diliyorum.

…….

KIYAFET

İyi Bayramlar Ayşe Hanım;

Biraz önce Merve adlı okurunuzun kıyafetlerini vermek istediğini okudum eğer durumu kötü olan birilerine gitmeyecekse ben alabilirim. Tekrar iyi bayramlar öpüyorum sizi

Seda

CEVAP: Seda’m, Merve Hanım’a bilgilerini ilettim, seninle iletişime geçecektir. Sevgiler.

…….

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI