KİLİS HABERLERİ

Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası Devam Ediyor

IHA
02 Ekim 2015 - 11:59Son Güncelleme : 02 Ekim 2015 - 12:00

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRÜ SONGÜL KADIOĞLU, ŞAP HASTALIĞINA KARŞI BÜYÜKBAŞ HAYVANLARIN AŞILANMAYA BAŞLADIĞINI SÖYLEDİ

IHA

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, 1 Ağustos-30 Ekim 2015 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak başlatılan sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası devam ediyor.
İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan "Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi" kapsamın da Kilis merkez ve ilçelerinde 1 Ağustos - 30 Ekim 2015 tarihleri arasında başlatılan aşılama çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti. Kadıoğlu, “Halk arasında ’tabak’ olarak da bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık, sütte yüzde 15-30, ette yüzde 10-35 arasında verim kayıplarına neden oluyor. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup yüzde 80’lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylıktan itibaren hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp, yapılmadığına dikkat edilmelidir"dedi.
Kadıoğlu, üreticilerin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereği zorunlu olduğunu hatırlatarak, aksi halde cezalı duruma düşeceklerini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 11 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

KİLİS İLÇELERİ
  KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:00
  • Guneş
   05:44
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:28
  • Yatsı
   20:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı