Ege Haberleri

  Son yolculuğunu yaptı

  Şahap AVCI / ALİAĞA, (İzmir) (DHA)
  25.09.2012 - 18:21 | Son Güncelleme:

  ABD Deniz Kuvvetleri'nden Türk Deniz Kuvvetleri'ne devredilen TCG Muavenet (F-250) fırkateyni, sökülmek üzere Aliağa MKE Gemi Söküm Tesisleri'ne getirildi.

  Türk donanmasında aynı adı taşıyan üçüncü gemi olan F-250 borda numaralı TCG Muavenet, Çanakkale Boğazı'ndan son kez geçirilerek 5,5 saatlik yolculuğun ardından Aliağa Nemrut Körfezi'ne getirildi. Birkaç saat Nemrut Körfezi'nin açıklarında bekletilen TCG Muavenet firkateyni, Tüpraş’a ait üç adet römorkör ile çekilerek söküleceği gemi sökümler bölgesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’nde karaya çekildi.
  Yaklaşık 5 bin ton ağırlığında olduğu belirtilen donanma gemisinin, önümüzdeki günlerde sökümüne başlanacağı belirtildi.

  Son yolculuğunu yaptı


  İlk Muavenet 1. Dünya savaşı sırasında Almanya'ya yaptırıldı. İkincisi ise 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere'de inşaa edildi. 1960 yılında hurdaya ayrılan bu geminin ismi 15 Ağustos 1971'de ABD'den alınan USS Gavin muhribine verildi. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldı. Ege Denizi'nde gerçekleştirilen NATO Kararlılık Gösterisi-92 tatbikatı sırasında 1 Ekim 1992'de USS Saratoga uçak gemisinden atılan Sea Sparrow füzesiyle vurularak batırıldı. Bu olayda gemi komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Tesis Astsubayı Serkan Aktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve er Recep Atak hayatını kaybetti, 22 asker de yaralandı. Olayın ardından ismi ABD’nin Türkiye’ye sattığı Knox sınıfı 8 fırkateynden birine verilen üçüncü ve son fırkateyn olan “TCG Muavenet”, donanmadaki hizmet yılını doldurdu ve hurdaya ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı