Son uyarı

Hürriyet Haber
25.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başta Türk-İş olmak üzere 15 sivil toplum örgütünün ‘‘Mezarda Emekliliğe ve Sefalet Ücretine Hayır’’ adlı mitingi, son yılların en geniş katılımlı ve olgun eylemi oldu. Mitinge 150 bini aşkın kişi katıldı. Büyük kalabalığa rağmen, miting düzenli bir şekilde başladı ve bitti. Türk-İş Başkanı Bayram Meral, ‘‘Hükümet sesimize kulak vermezse, meydanları onlara dar ederiz’’ dedi.

Ankar'da dün 150 binin üzerinde memur, işçi ve emekli ‘‘Mezarda emekliliğe hayır’’ diyerek, seslerini gür, ama olgun bir şekilde duyurdular. Türk-İş önderliğinde biraraya gelen 15 sivil toplum örgütü, dün Kızılay Meydanı'nda 150 bini aşkın kişiyle düzenledikleri dev miting ve yürüyüşle Hükümeti uyardı.

Yüzbinlerce kişi ‘‘Mezarda emekliliğe hayır’’, ‘‘Yüzde 20'lik sadakaya hayır’’ diye bağırdı. Mitingi düzenleyen 15 sivil toplum örgütü adına hazırlanan bildiriyi okuyan Türk-İş Başkanı Bayram Meral, ‘‘Bu meydandaki ses, halkın sesidir. Eğer, hükümet bu sese kulak vermezse, onlara bu meydanları dar edeceğiz’’ dedi.

Mitinge iktidar partilerinden katılan tek milletvekili olan DİSK eski Genel Başkanı, DSP milletvekili Rıdvan Budak, başta Genel Başkanı Bülent Ecevit olmak üzere Hükümet ortağı partilerin Genel Başkanlarını, ‘‘Bu büyük sese kulak versinler. Bu eylem burda bitmez. Burada bitmeyeceği meydanı dolduranların heyecanından belli’’ diye uyardı. Budak'ı gören işçiler DSP'den istifa etmesi için slogan attılar. ‘‘Mezarda Emekliliğe ve Sefalet Ücretine Hayır’’ adıyla düzenlenen büyük miting, olaysız tamamlandı.

DEV ALANA SIĞMADILAR

Emek Platformu'nu oluşturan 15 örgütün mensupları, Türkiye'nin dört bir yanından otobüslerle Ankara'ya önceki günden itibaren gelmeye başladılar. Atatürk Kültür Merkezi, Tandoğan Meydanı ve Sıhhiye Köprüsü üzerinde sabah 08.00'den itibaren toplanan yüzbinler, GMK Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Ziya Gökalp Bulvarı olmak üzere üç ayrı koldan Kızılay Meydanı'na doğru aktı. Ancak meydan dolduğu için GMK bulvarı üzerindeki kortejin sonu Sıhhiye Köprüsü, Atatürk Bulvarı üzerindeki kortejin ise Sıhhıye Köprüsü'ne kadar uzandı. Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı, Uluslararası Tahkime ilişkin Anayasa değişikliği tasarısı ve yüzde 20'lik memur zammını protesto etmek amacıyla düzenlenen dev miting nedeniyle Ankara'da trafik alt-üst oldu. Birçok bulvar, cadde ve sokak yürüyüş ve miting nedeniyle trafiğe kapatıldı. Takviye edilen polis çok sıkı güvenlik önlemleri aldı. Miting alanının çevreleyen binaların tepelerine çıkan uzun namlulu güvenlik timleri tetikte beklediler. Polis helikopterleri de miting boyunca havadan denetim yaptılar.

GENEL GREV TEHDİDİ

Mitingi düzenleyen 15 örgüt adına hazırlanan ortak bildiriyi miting meydanında okuyan Türk-İş Başkanı Meral, halkın iktidar ettiği siyasiler halkın sesini dinlemezlerse, ‘‘alanların hükümete dar edileceğini’’ vurguladı. Meral, hükümete seslenerek özetle şunları söyledi:

‘‘Yağma ve talan şeklindeki özelleştirmeleri durdur. Tarım ve hayvancılığı geliştir. Sendikaların önündeki engelleri kaldır. Bugün 12 Eylül hukukuyla ülkeyi yönetmenin ayıp olduğunu kabul et. Yolsuzlukları önle. Taşeron mafyayla baş etmek istiyorsan İş Güvencesini getir. Çalışma hayatını ILO Sözleşmelerine uygun hale getir. Bunlar olmazsa bu Kızılay Meydanını yine dolduracağız. Uluslararası sermayenin değil, burayı dolduran yüzbinlerce emekçinin, halkın sesine kulak ver. Kadınlarda 58, erkeklerde 60 emeklilik yaşını öngören yasa tasarısını geri çek. Reform için iş güvencesi şarttır.

BU SES HALKIN SESİ

Hükümet halkın değil, IMF'nin isteklerini yerine getirirse, onları bu gök kubbenin altında rahat bırakmayız. Bu meydandaki ses, halkın sesidir. Halkın iktidar ettiği siyasiler, halkın bu sesine kulak vermezse, bu alanları onlara dar edeceğiz. Hükümet taleplerimizi ciddiye almak zorunda. Haklı taleplerimiz yerine gelmezse, önümüzdeki günlerde üretimden gelen gücün kullanılmasına başlanacak. Biz kazanılmaş haklarımızın korunmasını istiyoruz. Hükümet, işverene açtığı paketin 10'da birini memur ve emekliye verse, memur ve emekli rahat edecek, yüzü gülecek. Birine bal kepçesi ile birine ise çay kaşığı ile veriyor. Haklarınıza sahip çıkmazsanız biliniz ki; arkasından ikramiyeleriniz kaldırılacak, kıdem ve ihbar tazminatlarınız gaspedilecek. Bunlara izin vermeyelim.’’

Mitingi düzenleyen örgütler

TÜRK-İŞ, Hak-İş, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, TMMOB, Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti, Tüm İşçi Emeklileri Derneği, Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği, Veteriner Hekimler Birliği, Türk Eczacıları Birliği, TÜRMOB, Türk Dişhekimleri Birliği, Türk Tabibleri Birliği.

Düzenleyici olmasalar da birçok parti ve sivil toplum örgütü de yürüyüş ve mitinge katıldılar, aktif destek verdiler.

Vekile 2 yıl asıla 60 yıl

SLOGANLAR: ‘‘Hükümet istifa’’, ''Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma'', ‘‘Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye’’, ‘‘İşçi memur elele, genel greve’’, ‘‘Hükümet, yasanı al başına çal’’, ‘‘Hop hop Yaşar top Yaşar’’, ‘‘Geliyor, Geliyor Genel Grev Geliyor’’, ‘‘Hükümet İstifa’’, ‘‘Susma sustukça sıra sana gelecek’’, ‘‘Emeklilik hakkımız engellenemez’’, ‘‘Mezarda emekliliğe hayır’’, ‘‘Hükümet zammını al başına çal.’’

PANKARTLAR: ‘‘Dedem hálá çalışıyor, babam ve ben işsiziz’’, ‘‘Bu devirde kimse şah değil, padişah değil, emekli hiç değil’’, ‘‘Dünyada prim ahirette maaş’’, ‘‘Emekli Hans tatilde, emekli Hasan mezarda’’, ‘‘Hükümete öldüğümü söylemeyin, o beni hálá emekli zannediyor’’, ‘‘Vekile 2 yıl asıla 60 yıl’’, ‘‘El Nino diyor ki; benim gelmeme gerek yok, sizi yöneten siyasiler yeter’’, ‘‘Muhalefette kartal, iktidarda serçe olmak yok’’, ‘‘Filmin adı mezarda emeklilik, senaryo IMF, Yönetmen Ecevit, Prodüktör Bahçeli, Rejisör Mesut’’, ‘‘Kurtla kuşun arısı, öldü memleketin yarısı’’, ‘‘Yaşasaydı emekli olacaktı’’.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı