« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Son söz Telekom'un

Maçın bitime 2.39 saniye kala ilk defa öne geçen Başkent temsilcisi, 28 sayı, 10 ribaundla oynayan eski Beşiktaşlı Wright ile sonuca gitti. Siyah beyazlılarda toplam 57 sayıya imza atan Dalmau, Apodaca ve Nicevic sonucu değiştiremedi.

Meriç Enercan
SON GÜNCELLEME
BEKO Basketbol Ligi 2007-2008 sezonu Gala Maçı’nda Türk Telekomspor, güçlü rakibi Beşiktaş Cola Turka’yı 93-86 yendi. Hakemlerin kötü bir yönetim gösterdiği, büyük çekişmeye sahne olan karşılaşmayı, Telekom son 4 dakikadaki müthiş hamlesiyle kazandı.

Her iki takımın da adam adama savunmayla başladığı karşılaşmanın ilk çeyreğinde Beşiktaş, Apodaca, Sinan ve Niceviç, pota altından bulduğu sayılarla 2. dakikayı 10-2 önde geçti. Wright’ın pota altı başarısıyla rakibini bırakmayan Türk Telekom, Apodaca-Niceviç ikilisinin bulduğu sayılara engel olamayınca ilk periyodu, 23-12 yenik kapadı.

İkinci çeyrekte Ankara temsilcisi, Wright, Bekir, Tutku ve Dudley ile sayı üretirken, Erkan ve Apodaca ile skordaki sıkıntısına çözüm bulan Beşiktaş, Dalmau’nun da katkısı ile farkın daha fazla erimesine engel oldu. Devreyi Niceviç ve Erkan’ın bulduğu basketlerle Beşiktaş, 37-46 önde tamamladı.

T.Telekom zone döndü

Üçüncü periyot, pota altı savaşıyla başladı. Çok şey beklenen ancak iyi savunulan El Amin, ilk sayısını 20.32’de faulden bulabildi. Telekom’da Dudley ile Wright’ın çabasına, Beşiktaş Sinan ve Niceviç ile karşı hamleyi yaptı. İlk üç çeyrekte kötü savunma yapan Telekom’un zaafını Dalmau’nun isabetli dış şutları ve Apocada’nın penetreleriyle değerlendiren Beşiktaş, Ercüment Sunter’ın sert alan savunması önlemiyle sıkıntı yaşadı. Başkent ekibi, bir ara 15 sayıya kadar çıkan farkı, 27. dakikada 5 sayıya indirdi: 55-60. Ancak Beşiktaş, bu çeyreği de 63-70 önde kapadı.

Niceviç çıktı, Kartal bitti

Son bölümde Türk Telekom’un sert ve iyi savunması vardı. Rakibini dış şuta zorlayan mavi beyazlılar karşısında Apocada ve Dalmau ile sayı buldu. El Amin ve Christoper’ın sayı üretimine Tutku da kritik bir üçlükle destek verince 35. dakika skoru 77-78 oldu. Maçın son 4 dakikasında Niceviç’in 5 faulle oyun dışı kalması, Beşiktaş’ın çöküşünü hazırladı. Pota altını, sahanın yıldızı Wright ve Christoper ile çok iyi kullanan Telekom, bitime 2 dakika 39 saniye kala ilk kez öne geçti: 83-82. Bu üstünlüğünü, bitime kadar koruyan Telekom, sezona şampiyon adaylarından Beşiktaş’ı yenerek, iyi başlamış oldu: 93-86.

KAYA VASAT OYNADI

Beşiktaş formasıyla ilk defa basketbolseverler karşısına çıkan Kaya Peker beklenen oyunundan uzaktı. Pota altında vasat bir performans sergileyen milli oyuncu karşılaşmayı 8 sayı, 2 ribaunt, 2 asistle kapadı. Mücadelesi yenilgiyi önleyemedi.

á SALON: Atatürk Spor Sarayı

á HAKEMLER: Recep Ankaralı (**), Tunçtan Durmuşcan (*), Ali Şakacı (*).

TÜRK TELEKOMSPOR: El-Amin (*) 7, Tutku (***) 15, Haluk (**) 5, Wright (****) 28, Dudley (**) 9, Muratcan (**), Bekir (**) 7, Christopher (***) 22.

BEŞİKATŞ COLA TURKA: Dalmau (***) 20, Apodaca (***) 19, Cevher (**) 2, Sinancan (**) 6, Niceviç (***) 18, Kaya (**) 8, Shumbert (*) 6, Erkan (*) 7, Onur (*).

á 1. PERİYOT: 12-23, á DEVRE: 37-46 (Beşiktaş lehine), á 3. PERİYOT: 63-70

á 5 FAUL ALAN: Dk.36.04 Niceviç (Beşiktaş)

Bunları da Beğenebilirsiniz