Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Son söz söylenmedi

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının Amerikan Temsilciler Meclisinin bir alt komitesinde kabul edilmesiyle ilgili olarak, „Henüz her şey sona ermiş, her şey olup bitmiş gibi bir durum yok, son söz söylenmiş değil“ dedi.

  Çetin, Türkiye’nin büyük tepki gösterdiği sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi’ndeki oylamada kabul edilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, kendi izlenimlerine göre „bu sonucun sürpriz olmadığını ve alt komitenin tasarıyı kabul etmesinin zaten beklendiğini“ söyledi.

  Gelişmenin olumsuz olmasına rağmen tasarının Genel Kurula gelinceye kadar çeşitli aşamalardan geçeceğine dikkat çeken Çetin, „Asıl Genel Kurulda nasıl bir sonuç alınacağı önemli“ dedi.

  Tasarının Genel Kurula gelince kadar geçecek sürecin uzun zaman alacağını kaydeden Çetin, „Dolayısıyla uzun bir süreç ve 15 Ekim’e kadar Genel Kurula ulaşmasını beklemiyorum“ diye konuştu.

  Ermenilerin, ABD’deki seçim dönemlerinde her zaman bu tür girişimlerde bulunduklarını kaydeden Çetin, Türkiye’nin bu konularda daha çok çaba harcaması gerektiğini de vurgulayarak, „bu tür olayların gündeme gelmesinden önce gerekli girişimlerde bulunulmalı. ABD Senatosu nezdinde daha etkili girişimlerde bulunulmalı“ dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı