Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Son Şans Barı

Hadi ULUENGİN

Malum, Birleşik Amerika'nın, batıya doğru genişlemesini gırgır biçimde anlatan ‘Red Kit’ çizgi - romanlarında, hemen daima bir ‘Son Şans Barı’ vardır.

Oklahoma çölünden, Kayalık Dağlara uzanan, engin ve tehlikeli çoğrafyaya açılacak olanlar, büyük maceraya çıkmadan önce bu barın tezgahında konaklarlar.

Kötü damıtılmış ve çok pahalıya satılan viskiyi dikip, kendilerini bekleyen binbir arbedeye doğru at mahmuzlarlar.

Adı üzerinde, ‘Son Şans Barı’nın ötesinde, geriye dönüş yoktur ve sınır çizgiyi aşanlar, artık her şeyi göze almış serdengeçti kovboy addedilirler.

* * *

KUŞKUSUZ, ne Paris'in kibar banliyösündeki Rambouillet Şatosu, Vahşi Batı'da hudut cehennemi bir Amerikan kasabasını, ne de papyonlu garsonların kristal bardaklara akıttığı kehribar şaraplar, ağır metanollü viskilere benziyor ama, yine de bu mekanı, sembolik bir ‘Son Şans Barı’ olarak görmekte sakınca yok.

Çünkü, Kosova sorununa çözüm bulmak için dün burada ikinci raundu başlatılan görüşmelerden sonuç çıkmazsa, büyük ihtimalle, zaten arbedenin kaç zamandır iniş çıkışlarla sürdüğü Balkan yöresi iyiden iyiye tutuşacak.

Bugün, Sırp ve Arnavutları kapsayan nispeten sınırlı çatışmanın bölgesel, hatta uluslarası bir boyut kazanması olasılığı gündeme gelecek.

Eğer, Rambouillet pazarlığı başarıyla noktalanmazsa, ‘Son Şans Barı’nın ötesindeki macera ‘Red Kit’ çizgi-romanlarıyla kıyaslanamayacak bir ciddiyet kazanacak.

* * *

OYSA, dün taraflar tekrar masaya oturken, durum hiç umut verici değildi.

Çetnik lider Slobodan Miloseviç, geçen hafta Moskova'da gerçekleştirdiği temaslarda bu kez, ‘büyük hami’ Rusya'dan dahi destek bulamasa bile, müzakerelere katılmak için, Pazar akşamı Paris'e gelen Sırp delegasyonu, ayağının tozuyla yaptığı açıklamada, ana hatları Birinci Rambouillet görüşmelerinde çizilmiş olan barış planını, Belgrad'ın asla kabullenmeyeceğini duyurdu.

‘Şahinler’ ve ‘güvercinler’ olarak bölünmüş olan Arnavut heyeti ise, ‘şahinler’in eski önderi Adem Demaçi'nin, ‘Kosova Kurtuluş Ordusu’ UÇK'dan tasfiyesine ve şimdi ilk plana geçen yeni şahsiyet Haşim Çaçi'nin yatıştırıcı tavrına rağmen, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti bünyesinde Kosova'ya önemli bir özerklik veren yukarıdaki planı henüz imzalamadı.

Sırpların esas muhalefeti, anlaşmanın uygulanmasını sağlamak için bölgeye uluslarası güce mensup askerlerin yerleştirilmesi şartını getiren maddeye; Arnavutlarınki ise hem UÇK'nın silahları bırakması koşuluna, hem de, planın bağımsızlığa zemin hazırlayacak bir referandumdan söz etmemesine yönelikti.

Durum böyle çetrefil bir manzara sunduğundan da, Rambouillet görüşmelerini yöneten Fransız Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ve İngiliz meslektaşı Robin Cook, ikinci raund öncesinde kötümser tablo çizdiler ve anlaşma sağlanmadığı takdirde, NATO'nun müdahele edeceği yönündeki ilke kararına atıfta bulundular.

Paris'teki ‘Son Şans Barı’nın garsonları, eşiği aştıkları takdirde kendilerini bekleyen tehlikeleri, birbirlerine sırt dönerek tezgaha dirsek dayamış Balkanlı müşterilere hatırlattılar.

* * *

RAMBOUİLLET görüşmelerinin ikinci raundundan barış çıkar mı?

Yukarıdaki verilerden hareket edildiği takdirde, bu soruyu olumlu bir cevapla yanıtlamak çok zor!..

Ne Çetnik elebaşı Miloseviç geri adım atacağa benziyor, ne de Arnavut saflardaki bölünmenin giderilebileceğine dair somut bir emare görülüyor.

Paris banliyösündeki şato, bir ‘Son Şans Barı’ olmak niteliğini koruyor.

Allah, tezgahta kafayı çekecek serdengeçti kovboyların, bütün Balkan'ı tutuşturabilecek bir maceraya doğru at mahmuzlamasından hepimizi korusun..X