Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Son nefesime kadar eğitime destek olmayı sürdüreceğim

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.09.2000 - 00:01

  Ali Koçman'ın babası Sıtkı Koçman için rektör ‘‘yeni binyılın umut ışığı’’ diyor

  İŞ dünyasının öncü isimlerinden, bir dönem TÜSİAD Başkanlığı da yapan ve geçen yıl vefat eden ünlü armatörlerden Ali Koçman'ın babası, 89 yaşındaki Sıtkı Koçman, iş hayatına atıldığı Muğla'ya gönül verdi, kentteki üniversite gençliği için bir servet harcadı. Maden Mühendisi Koçman, üniversiteye jeneratörden eğitim binasına, yoldan köprüye kadar pekçok yatırım yaparak iki yılda tam 14 trilyon 472 milyar lira harcadı. ‘‘Son nefesime kadar yardım etmeye devam edeceğim’’ diyen Sıtkı Koçman'a, Muğla Üniversitesi Senatosu da vefa borcunu ödemek için fahri doktora unvanı vermeyi kararlaştırdı.

  Sıtkı Koçman iş hayatına Ege dağlarında başladı

  Kurtuluş Savaşı'nın Jandarma Albayı Ali Kemal Bey'in oğlu olan Sıtkı Koçman, Atatürk'ün sağ kolu Nazif Kayacık Paşa'nın kızı Mefharet Hanım ile evlendi. Dürüstlüğü, mertliği ve açıksözlülüğüyle tanındı.

  İstanbullu 89 yaşındaki Koçman, Fethiye'nin şirin beldesi Göcek'te İngiliz Patensor firmasına ait maden ocağında iş hayatına başladı.

  Fethiye, Köyceğiz, Ula başta olmak üzere birçok yörenin dağlarını karış karış gezdi. Daha o zamanlar, Muğla'nın havasına, suyuna, taşına, toprağına vuruldu.

  Kurtuluş Savaşı'nın Jandarma Albayı Ali Kemal Bey'in oğlu olan Sıtkı Koçman, Atatürk'ün sağ kolu Nazif Kayacık Paşa'nın kızı Mefharet Hanım ile evlendi.

  KRALİÇE’DEN ÖDÜLLÜ

  Çok sevdiği eşini, çok sevdiği Göcek'e getirdi. Onunla doğayı, hayatı paylaştı.

  Muğla sevgisini, üç teknesine verdiği ‘Ula-1’, ‘Gökova-1’ ve ‘Marmaris-1’ adlarıyla gösterdi.

  Türkiye'ye tavukçuluğu getiren kişi olarak anılan, Koçtuğ Denizcilik İşletmesi, Topkim, Agrokim, Metilaç Sanayi İşletmeleri, Banvit ve Sakıp Sabancı ile ortak Akkardonsa isimli dişli makine parçası üreten fabrikaların yönetim kurulu başkanlığını yapan Koçman, dürüstlüğü, mertliği ve açıksözlülüğüyle de tanındı.

  Sıtkı Koçman, 1957'de İngilizler'le ortak olarak İzmir'de BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş'yi ve tesislerini kurdu.

  Türkiye'de ilk kurulan entegre otomotiv üretim tesisinde ilk kez dizel oto-motor dökümhanesi faaliyete geçirildi.

  İlk dizel motoru üretti. Otomobil, kamyon, kamyonet, traktör imalatı gerçekleştirdi.

  Bu alandaki başarısı nedeniyle 1973 yılında İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth tarafından ‘Üstün Liyakat Nişanı’yla ödüllendirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı