Dünya Haberleri

  Son Nazi yargılanıyor

  Hürriyet Haber
  01.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaşayan son Nazi olarak bilinen eski toplama kampı gardiyanı John Demjanjuk’un yargılanmasına dün Münih’te başlandı. 89 yaşındaki Demjanjuk, sedyeyle getirildiği duruşma boyunca tekerlekli sandalyesinde gözlerini kapalı tuttu. Avukatları ise reddi hakim talebinde bulundu.

  NAZİZMİN SON BÜYÜK DAVASINDAN KARELER

  SOBİBOR KAMPINDAN GÖRÜNTÜLER

  İKİNCİ Dünya Savaşı’nda 27 bin 900 Yahudi’nin 1943 yılında Polonya’daki Sobibor toplama kampında öldürülmesine iştirak etmekle suçlanan John Demjanjuk’un yargılandığı dava, Münih Eyalet Mahkemesi’nde başladı.

  Duruşmayı izlemek için 200’den fazla gazetecinin akredite olduğu dava, izdiham nedeniyle bir saat gecikmeyle başladı. İlk duruşmada, Wiesenthal Merkezi tarafından hazırlanan Nazi savaş suçluları listesinin ilk sırasında bulunan Ukrayna kökenli vatansız Demjanjuk, soykırıma suç ortaklığı yapmakla suçlandı.Sağlık sorunları nedeniyle mahkeme salonuna sedyeyle getirilen Demjanjuk, duruşma boyunca kapişonunu çıkarmadı ve gözleri kapalı, suskunluğunu korudu. Savcılar, eski bir otomobil tamircisi olan Demjanjuk’un Nazi kimliğini kanıt olarak sundular.

  Emir eri mi, câni mi

  Demjanjuk’un avukatı Ulrich Busch ise, mahkemenin tarafsız olmadığını belirterek, reddi hakim ve reddi savcı talebinde bulundu. Daha önceki Nazi davalarında “SS yetkililerin”, emirleri yerine getirmek zorunda oldukları gerekçesiyle beraat ettiklerine işaret eden Busch, ABD’den Almanya’ya iade edildiği mayıstan bu yana tutuklu bulunan müvekilinin de, “davayı izleyen soykırım mağdurları gibi bir kurban” olduğunu ileri sürdü.

  Korkunç İvan hapiste ölecek

  1952 yılında Amerika’ya göç ettiğinde Nazi geçmişini sakladığı için vatandaşlıktan atılan Demjanjuk, 1988 yılında İsrail’de yargılanmış ve Treblinka kampında “Korkunç İvan” lakabıyla gardiyanlık yapma suçundan ölüm cezasına çarptırılmıştı. Ancak kimliği üzerindeki şüphe nedeniyle serbest bırakılan Demjanjuk Amerika’ya yerleşmiş, Almanya’nın iade talebine karşı sağlık gerekçeleriyle hukuk mücadelesi vermiş, fakat sınırdışı edilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı