Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Son konuşma askerin hayal kırıklığı'

  ANKA
  03 Ekim 2007 - 10:46Son Güncelleme : 03 Ekim 2007 - 16:29

  İngiliz Financial Times gazetesi, son terör saldırılarının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaptığı konuşmanın, askerlerin duyduğu hayal kırıklığını yansıttığını yazdı.

  Financial Times gazetesi, “Türkiye’deki patlamalar terör saldırılarından duyulan öfkeyi alevlendirdi” başlıklı haberinde 13 kişinin hayatını kaybettiği Şırnak saldırısının hemen ardından İzmir’de de bombalar patladığına dikkat çekti.

  İzmir’deki saldırıları şu ana kadar hiç kimsenin üstlenmediğini ancak saldırıdan PKK’nın sorumlu tutulduğunu kaydeden gazete, PKK’nın Türkiye, AB ve ABD tarafından bir terörist örgüt olarak ilan edildiğini belirtti.

  Türkiye’nin en az yirmi yıldan beri PKK’dan kaynaklanan bir “iç ayrılıkçı tehdit” ile mücadele ettiğini, 30 bin kişinin hayatını yitirdiğini bildiren gazete, Ankara’nın da, binlerce PKK’lıların Kuzey Irak’ta barındığını ve bölgeyi Türkiye’ye karşı saldırıları düzenlemek için kullandığını öne sürdüğünü yazdı.

  İngiliz gazetesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın son konuşmasına dikkat çekerek Büyükanıt’ın TSK’nın Türkiye içerisinde ve dışında sistematik ve önyargılı saldırılarının kurbanı olduğu yolundaki ifadelerinin altını çizdi.

  Büyükanıt’ın bu sözlerinin, TSK’nın Türkiye içerişinde terörist saldırıların daha da düzenli hale gelmesinden ve devletin bunları önleyememesinden duyduğu hayal kırıklığının bir göstergesi olabileceğini belirten gazete şöyle devam etti:

  “Büyükanıt, hiç bir düşmanı zikretmedi ancak diplomatlar ve yorumcular, Büyükanıt’ın, en az kısmen, PKK’ya kastettiğini söylediler. Belki aynı zamanda hükümetin şimdiye kadar Kuzey Irak içerisinde PKK’ya karşı büyük çaptaki bir Türk askeri operasyona izin vermeyi reddetmesine de kastetmiş olabilir.”

  Financial Times, Türkiye ile Irak arasında imzalanan Terör ile Mücadele Anlaşması’na dikkat çekerken Irak’ın Ankara’nın “sıcak takip” hakkını kabul etmediğini belirtti. Gazete, ABD’nin de Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik büyük çapta bir askeri operasyona da karşı çıktığı da hatırlatıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı