Ege Haberleri

EGE

  Son kale Hasan Amca

  Doğan ÇİZMECİ / TURGUTLU (Manisa), (DHA)
  14 Eylül 2014 - 01:11Son Güncelleme : 12 Eylül 2014 - 11:24

  MANİSA'nın Turgutlu İlçesi'nde fabrikasyon üretim ile mücadele eden terzi Hasan Hüseyin Lombur, mesleğini yaşatmaya devam ediyor. Hazır giyim sektörünün giderek geliştiği günümüzde terzi Lombur, sadık müşterileriyle ayakta kalmak istiyor.

  Son yıllarda hazır giyim sektöründeki çeşitlilik, terzilere olan talebi giderek azalttı. Nüfusu 150 bine yaklaşan Turgutlu İlçesi'nde hizmet veren son 5 terzi kepenklerini indirmek istemiyor. Turgutlu'nun meşhur terzilerinden 67 yaşındaki Hasan Hüseyin Lombur, mesleğe 10 yaşında başladığını söyleyerek 4 kalfa yetiştirdiğini dile getirdi. Terziliğe soyunan kalfalarının teknolojiye yenildiğini vurgulayan Lombur, "Ben Allah'a şükür müşterisiz kalmıyorum. 3 kızımı evlendirerek mürvetlerini gördüm. 1980 öncesinde sabahlara kadar çalışırdık. Dönemin meşhur tüccarları ve işadamlarına takım elbiseler dikerdik. Şimdilerde ise bu sayı giderek azaldı. Buna rağmen kendi ellerimle hazırladığım 7 takım, dükkanımda sahiplerini bekliyor. Ama kendi yetiştirdiğim kalfalar teknolojiye dayanamadı. Dükkanlarını kapattı" diye konuştu.
  İşini severek yaptığını kaydeden Lombur, mesleğini sürdürmenin ipuçlarını da paylaştı. Mesleğe saygının öncelikli kriterlerden biri olduğunu vurgulayan Lombur, "Asla müşterini aldatmayacaksın. Böyle olunca seni tercih ederler. Bizler sadık müşterilerimizle ayakta duruyoruz. Bir takım elbiseyi 250 liraya dikiyorum. Benim müşterilerim kaliteye önem veren, modayı takip eden, şık giyinmeyi seven insanlar. Elbette eleman sıkıntım var. Böyle giderse 2 ile 3 yıl arasında Turgutlu'da terzi kalmayacağını düşünüyorum" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı