Gündem Haberleri

  Son iki yılda yağışlar azaldı

  Hürriyet Haber
  25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akşehir kurudu

  Orta Anadolu'nun önemli sulak alanlarından Akşehir Gölü, bu yıl kuraklık, buharlaşma ve su kaynaklarının yetersizliği nedeniyle 260 kilometrekare küçüldü. Göldeki ekolojjik denge bozulurken vatandaşın geçim kaynağı kerevit ve turna nesli tükendi. Kısa süre öncesine kadar suda salınan kayıklar, kuruyan göl dibine oturdu.

  Türkiye genelinde yağışlar, bu yıl yüzde 12 oranında azaldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise son iki yılda yüzde 20-35 oranında yağış azlığı görüldü. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün 1995-2000 arasındaki tarım yıllarını (1 Ekim ile 30 Eylül) kapsayan yağış değerlendirmesinde, Türkiye genelindeki yağışların normaller civarında seyrettiği, ancak bu yıl yüzde 12 oranında azalma görüldüğü ortaya çıktı.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yağışlarda normallerine göre geçen yıl yüzde 31, bu yıl ise yüzde 34 oranında bir eksilme olduğu görüldü.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Dairesi Başkanı Seyfullah Çelik, yağış azlığının nedenini son iki yılda Akdeniz üzerindeki alçak basınç merkezlerinin Türkiye'ye giriş yapmaması olarak açıkladı. Çelik, sonbahar döneminde (eylül ekim ve kasım ayları) Türkiye üzerindeki alanda herhangi bir yağış azlığının gözükmediğinin tahmin edildiğini, yağışların normalinde olacağını, ancak hava sıcaklıklarının bir kaç derece yüksek gerçekleşmesinin beklendiğini bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı