Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Son Halife’nin kızına sade tören

  Faruk ZABCI / LONDRA
  10.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.02.2006 - 16:01

  Son Halife Abdülmecid Efendi’nin 92 yaşında vefat eden kızı Dürrüşehvar Sultan, sade bir törenle dün Avrupa’nın en büyük mezarlığı olan Brookwood’daki Türk Mezarlığı’nda annesi Mehisti Kadınefendi’nin yanına gömüldü.

  Haydarabad Nizamı’nın oğlu Azam Cah ile evlenerek "Berar Prensesi" unvanını alan Dürrüşehvar Sultan’ın cenazesi, ilk olarak Kuzey Londra’daki İngiliz Türk İslam Vakfı’na getirildi. Naaşı sabah saat 10.30’da Londra’daki Shacklewell Lane Camii’nden Londra’ya bir buçuk saatlik mesafedeki Brookwood Mezarlığı’na götürülen Prenses, son yolculuğunun gösterişsiz olmasını istediğinden basına açıklama yapılmadı. Cenaze törenine, Prenses Dürrüşehvar Sultan’ın 8. Haydarabad Nizamı olan oğulları Mir Bereket Ali Han Mükerrem Cah ve Keramet Cah, torunları Ferhat, Rıfat, Azmet ve Şehkar ile yakın dostlarından oluşan küçük bir topluluk katıldı. /images/100/0x0/55ea1aebf018fbb8f86b8bd4

  Abdülmecid Efendi’nin iki çocuğundan biri olan Dürrüşehvar Sultan’ın vefatıyla padişah ve halife soyundan gelen ilk nesilden hayatta kimse kalmadı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı