« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Son gülen Efes:78-76

Hakemlerin kötü yönetimi iki takımı da etkiledi. Efes Pilsen, F.Bahçe’nin 10 sayılık avantaj yakalamasına rağmen maçı bırakmadı. Farkı 18 sayıya çıkardı. Domercant’in (27 sayı, 4 asist) muhteşem oyunuyla da güldü.

Doğan HAKYEMEZ
SON GÜNCELLEME
EFES Pilsen, son günlerin durgun oyuncusu Henry Domercant’in 27 sayı ve 4 asistiyle Fenerbahçe’yi 78-76 yenerek hem önemli bir galibiyet elde etti hem de rakibine rövanşı vermedi. Bu karşılaşmada ilk sözüm hakem üçlüsü; Halil Baldemir, Serdar Ünal, Fatih Uslu’ya... Bu maçta görevli hakem arkadaşlarımız ilk önce sinirlerine hakim olacaklar. Oyun içinde ön plana geçmeyecekler. Hatalı karar verebilirler ancak dün iki taraf için de öyle yanlış düdükler, anlayamadığımız öyle teknik fauller verdiler ki, bir ara oyun basketbol olmaktan çıktı.

Kambala gücü düşürdü

İki taraf için çalınan yanlış kararlarda Efes Pilsen, kadro derinliği ve tecürbesiyle çıkmayı başardı. Ancak Fenerbahçe bu kararlardan kendini kurtarmayı başaramadı. Birinci yarıdaki idari yönetimleriyle sınıfta kalan hakemler ikinci yarıda vasatın üzerinde bir idare tarzı gösterdi diyebilirim. Gelelim karşılaşmaya... Fenerbahçe böyle kritik maçta 19 top kaybı yaparak maç kazanamaz. İlk yarıda Aydın Örs’ün, Kambala’dan yana oynama arzusu normaldir.

Gereksiz fauller

Bu oyuncuya Prkacin’in yaptığı savunma ile ona atılan isabetsiz paslar Fenerbahçe’nin skor gücünü düşürdü. Yine Kambala’nın bu dönemde kendisine yapılan ikili sıkıştırmalarda bir türlü boş arkadaşını görememesi de skor sıkıntısının en büyük etkeni oldu.

Bir sözüm de Erdal ile Rasim’e... Bir oyuncunun karşılaşma kazanma hırsı başka, sinirlenip, hakemlerle dalaşıp teknik faul alması başka. Bu iki oyuncu da dün gereksiz teknik faul ve fauller alarak takımlarını galibiyetten ettiler. Efes Pilsen kanadında ise kadro derinliği, tecrübe bu karşılaşmadan galip çıkmalarını sağladı. Popovic’in yokluğunda Ender (11 sayı), pota dibinde Kaya (16 sayı, 13 ribaunt), Granger (10 sayı, 5 ribaunt) ve Domercant lacivert beyazlılara maçı kazandıran oyunculardı.

Bir parantez de Prkacin’e açmak lazım. Bu oyuncu kendisine yapılan ikili sıkıştırmalarda Kambala’nın aksine boş arkadaşını bularak ve birinci yarıda Kambala’ya yaptığı etkili savunma ile dikkati çekti. Ancak yine yukarıda söylediğim gibi bu maçı kazandıran oyuncu Domercant’ti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler