Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Son dört ayda 853 Afgan kolluk gücü öldü

  AA
  29 Temmuz 2012 - 17:30Son Güncelleme : 29 Temmuz 2012 - 17:30

  Afganistan'da Taliban, yabancı askerlerin 2014'te ülkeden tamamen çekilmesinden önce saldırılarını artırırken, geçen 4 ayda çıkan çatışmalarda 853 Afgan askeri ve polisi hayatını kaybetti. Afgan hükümetinin rakamlarına göre, aynı dönemde NATO askerlerinin kaybı 165 oldu.

  Uluslararası Afganistan Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) bir raporunda da militanların Nisan-Haziran döneminde düzenlediği saldırıların geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 11 arttığına işaret edildi.

  Afganistan İçişleri Bakanı Sadık Sıddıki, polisin son 4 ayda verdiği can kaybında artış olduğunu, bu sürede 635 polisin öldüğünü, 1246'sının yaralandığını belirtti.
  Sıddıki, militanlara yönelik saldırılarını artırdıklarını, ancak aynı şekilde militanların da güvenlik güçlerine saldırısının arttığını söyleyerek, 4 aylık dönemde 1730 militanın öldürüldüğünü kaydetti.

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, geçen Mayıs'ta yaptığı bir açıklamada, ABD komutanlığındaki NATO güçlerinin çekilmeye ve güvenlik sorumluluğunu Afgan güçlerine teslim etmeye başlamasıyla can kaybının artacağı uyarısında bulunmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı