Dünya Haberleri

  Son dakika! Türkiye sınırına ABD'li gözlemci talebi

  Hürriyet Haber
  02.11.2017 - 09:04 | Son Güncelleme:

  Reuters'ın haberine göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Türkiye sınırında ABD liderliğindeki uluslararası koalisyondan gözlemcilerin bulunmasını talep etti. Haberde, Kürt tarafının sınırda Iraklı ve Kürt birliklerin ortak bir şekilde yer alması gerektiği talebi yer aldı.

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Habur'daki geçiş noktası İbrahim Halil sınır kapısını Bağdat'la birlikte kontrol etme teklifini getirdi.

  Bölgeye ABD'li bağımsız gözlemcilerin de yerleştirilmesini öneren IKBY'nin Savunma Bakanlığı, "Irak anayasası çerçevesinde kalıcı bir çözüm bulunana kadar, bu sınırlı ve geçici çözüm taraflar açısından da iyi niyet göstergesi olacaktır" dendi.

  Irak ordusu Salı günü sabah saatlerinde İbrahim Halil sınır geçişinin kontrolünü peşmerge güçlerinden almıştı.

  Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IKBY'nin 25 Eylül'de düzenlediği bağımsızlık referandumunun anayasaya aykırı olduğunu ve IKBY'nin kontrolü altında olan tüm gümrük kapılarının kontrolünün merkezi yönetime devredilmesi gerektiği çağrısını yapıyor.

  Bu hafta Irak ordusunun kontrolüne geçmeden önce İbrahim Halil sınır kapısı, 27 yuıl boyunca peşmerge kontrolünde kalmıştı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı