Dünya Haberleri

  Son dakika: İran ve Suudi Arabistan arasında büyük gerilim!

  Hürriyet Haber
  06.11.2017 - 15:23 | Son Güncelleme:

  İran, Suudi Arabistan'ın Yemen'den atılan füze konusunda yönelttiği suçlamalara sert tepki gösterdi. Açıklamada "provokatif" ifadesi kullanıldı. Suudi Arabistan ise son dakika açıklaması yaparak "İran'a uygun yanıt verme hakkını saklı tutuyoruz" ifadelerini kullandı. Açıklamada "Herhangi bir güvenlik ihlaline karşı toleransla yaklaşmayacağı denildi.

  İran Dışişleri sözcüsü Kasımi Yemen'den Riyad'a atıldığı belirtilen balistik füzenin arkasında İran'ın olduğu suçlamalarını 'adaletsiz, sorumsuz, yıkıcı ve provokatif' olarak niteledi.

  Bu açıklamadan saatler sonra Suudi Arabistan'dan jet yanıt geldi. Açıklamada İran'a uygun yanıt verme hakkını saklı tutuyoruz" ifadelerini kullandı.

  Suudi Arabistan, Yemen’den Kral Halid Uluslararası Havaalanı'na gerçekleştirilen balistik füze saldırısını “savaş ilanı” olarak nitenlendirirken, saldırıdan dolayı İran’ı sorumlu tutmuştu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Yemen’de faaliyet gösteren Husilerin , İran’ın desteği olmadan böyle bir saldırı gerçekleştiremeyeceği ifade edilmişti.

  “SAVAŞ NEDENİ”
  Açıklamada, “İran’ın rolü ve bu konudaki Husilere doğrudan emri, komşu ülkeleri hedef alan açık bir saldırganlık eylemini oluşturuyor. Bölgesel ve küresel düzeyde barış ve güvenliği tehdit ediyor. Suudi Arabistan, İran’ın bu tutumunu savaş hareketi olarak değerlendirecek.” denilmişti.

  TÜRKİYE KINAMIŞTI

  Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Husilerce düzenlenen balistik füze saldırısını kınamıştı. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın 4 Kasım'da Yemen'deki Husi milislerince balistik füze saldırısıyla hedef alınmasını kınıyor, saldırının Suudi güvenlik güçleri tarafından engellenmiş olmasından ve herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamış olmasından memnuniyet duyuyoruz." ifadelerine yer verilmişti.

  Suudi Arabistan’ı anlama kılavuzuSuudi Arabistan’ı anlama kılavuzu

  Haririnin istifası sonra İsrailden İran çağrısı geldi, İran ise Suudileri işaret ettiHariri'nin istifası sonra İsrail'den İran çağrısı geldi, İran ise Suudileri işaret etti

  İstifa eden Lübnan Başbakanı Hariri, Suudi Kral Selman ile buluştuİstifa eden Lübnan Başbakanı Hariri, Suudi Kral Selman ile buluştu

   

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı