Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Son dakika... HDP'li Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği düşürüldü

  Hürriyet Haber
  09.05.2017 - 16:30 | Son Güncelleme:

  HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği düşürüldü.

  Son dakika... Başbakanlık’ın, kesin hüküm giydiğine dair mahkeme kararına ilişkin tezkerenin TBMM Genel Kurulu’nda okunması ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği düşürüldü.

  Aydoğan, 2011 yılında beş ayrı gösteri yürüyüşü ve cenaze törenine katılarak, “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmek” suçlarını işlediği iddiasıyla Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı.

  Mahkeme, Aydoğan’a, “Terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek” suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verdi. Ceza, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nce onanarak kesinleşti. Bunun üzerine Diyarbakır Başsavcılığı, Aydoğan’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin yazıyı Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

  Bakanlıktan, Başbakanlık’a iletilen yazı daha sonra TBMM’ye sunuldu. Başbakanlık’ın, Anayasa’nın 84. maddesine göre, Aydoğan’ın kesin hüküm giydiğine dair mahkeme kararı hakkındaki tezkeresi dün TBMM Genel Kurulu’nda okunarak milletvekilliği düşürüldü. Bir süre önce de HDP’li Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği, yine kesin hüküm giymesi nedeniyle düşürülmüştü.

  Son dakika... HDPli Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği düşürüldü
  Kararın okunmasını HDP milletvekilleri sıralara vurarak protesto etti. HDP milletvekilleri kararı protesto etmek için salondan çıktılar. (Fotoğraf: Selahattin SÖNMEZ /Hürriyet)

   

  Son dakika... HDPli Nursel Aydoğan’ın milletvekilliği düşürüldü

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı