Riva arazisinin yeni sahibi Fema-KLV İnşaat ortaklığı oldu

Gülistan ALAGÖZ
15.06.2017 - 15:24 | Son Güncelleme: 15.06.2017 - 18:57

GALATASARAY Spor Kulübü’nün İstanbul Riva arsası için nihai ihale bugün yapıldı. Emlak Konut GYO öncülüğünde yapılan hasılat paylaşım modelli ihaleye konut üreticilerine yoğun ilgi gösterdi. Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı ihaleyi kazandı. Ortaklar satış değeri olarak 3 milyar 100 milyon lira taahhüt ederken, şirket payı olarak 1 milyar 178 milyon önerdi. Şirket payının yüzde 20’si Emlak Konut’un, yüzde 80’i ise Galatasaray’ın olacak. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, yapmak istedikleri projelerin hedefe ulaştığını söyledi.

Galatasaray Spor Kulübü'nün İstanbul'daki Riva arazisi için nihai ihale bugün yapıldı. Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı ihaleyi kazanırken, ortaklar satışRiva arazisinin yeni sahibi Fema-KLV İnşaat ortaklığı oldu
değeri olarak 3 milyar 100 milyon lira taahhüt etti. Şirket payı olarak 1 milyar 178 milyon önerildi. 

Şirket payının yüzde 20'si Emlak Konut'un, yüzde 80'i ise Galatasaray'ın olacak. Sarı-Kırmızılı kulübün payına 942.4 Milyon TL düşecek. Riva ihalesine en yüksek ikinci teklif ise Nef & Makro İnşaat ortaklığından geldi.

Galatasaray Spor Kulübü'nden KAP'a yapılan açıklamada ise, verilen teklifler ile ilgili detaylara yer verilerek "Teklifler değerlendirme aşamasındadır" denildi.

İKİ FİRMA DA ANKARA MERKEZLİ

İhalede en yüksek teklifi veren ortaklıkta yer alan KLV İnşaat ve Fema İnşaat Ankara merkezli iki firma. KLV'nin sahibi Mehmet Kılavuz, Fema'nın sahibi ise Muzaffer Şakar. 
Riva arazisinin yeni sahibi Fema-KLV İnşaat ortaklığı oldu
Nuhoğlu İnşaat ve Fuzul Yapı bugünki ihalede teklif vermedi.

YÜZDE 80 PAY KULÜBÜN

Geçtiğimiz yıl imzalanan protokole göre, ihalede ortaya çıkacak arsa bedelinin yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si de Emlak Konut GYO’nun olacak. Riva arazisi yaklaşık 870 bin metrekaresi konut alanı, 206 bin metrekaresi özel orman alanı, 8 bin 400 metrekaresi ilkokul özel alanı, 72 bin 500 metrekaresi park alanı olmak üzere toplamda 1 milyon 157 bin metrekareden oluşuyor. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek kulübün bankalara ve finans kuruluşlarına borcunun yaklaşık 173 milyon dolar olduğunu ve Riva projesi ile borçları kapatacaklarını açıklamıştı.

EKO KÖY PROJESİ

Emlak Konut 2018’de başlaması planlanan Riva projesinin ekolojik ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlarla tasarlanan Eko-Köy projesi olması için de çalışma yaptı. Toplam 869 bin 522 metrekare konut alanına sahip olan arazide 206 bin 497 metrekarelik bir de özel orman alanı bulunuyor. Köy ve doğa yaşantısının harmanlandığı birçok farklı konseptin bu projede hayat bulması için ihale şartnamesine belirli maddeler eklenecek. Emlak Konut, bu arsa için örnek bir proje de hazırlattı.

DURSUN ÖZBEK: GALATASARAY ADINA ÇOK SEVİNÇLİYİM

İhale sonrası "Galatasaray'ın KDV muafiyeti olduğunun dikkate alınması lazım" diyen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Emlak Konut Sayın Genel Müdürü'me, çalışanlara, ihalenin hazırlanması, tanıtılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Zaten çok yüksek olan marka değerlerini Galatasaray marka değeriyle birleştiğinde bu rakamın çıkması gayet normal. Bu projeleri hayata geçirmemizin sebebi Galatasaray'ın mali bağımsızlığını yakalaması yönündeydi... Şu anda Galatasaray'ın finansman kurumlarına olan borcu 175 milyon Dolar civarında. Gelecek hasılatı dikkate aldığımızda; elde edilecek hasılat bugün ifade edilen rakamın çok üstüne çıkıyor. Galatasaray mevcut finansman ve banka borçları itibariyle baktığımızda; önümüzdeki günlerde çok rahat bir finansal yapıya kavuşacak. Benim hedefim de buydu. Galatasaray adına çok sevinçliyim. Çok başarılı bir iş yaptığımızı ve iyi bir ortakla bu işe girdiğinizde sonucun da iyi olacağı noktası çok önemliydi" diye konuştu.

"Galatasaray'ın elinde bir değer var"
Projenin oluşmasında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok büyük katkısı olduğunu söyleyen Özbek, "Kendisine Galatasaray ile ilgili görüşmemde, bu konuda destek istedim, tekrar teşekkür ediyorum bu desteği verdiler. Galatasaray'ın bu finansal yükünün azalması sportif başarıya büyük etki edecektir. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum. Galatasaray'ın elinde bir değer var. Bunun nasıl değerlendirileceği konusu, yapılacak hesaplarla ortaya çıkacaktır. Bugün son derece sevinçliyim. Şimdi hesap yapma durumuna geldik, oturup yapacağız; bu ihaleyi de Galatasaray lehine değerlendireceğiz" dedi.

"Galatasaray'ın layık olduğu tesise taşınması söz konusu"
Florya'daki arazi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Özbek, "Galatasaray şu anda Florya'da yaklaşık 80 dönüm arsa üzerinde yerleşik. 2 nizami sahası var. Birinde altyapı maç yapıyor, diğerinde de A takım idman yapıyor. Avrupa'daki eş değerlerimizin tesislerinde 6-7-8-12-15 saha var. Her gün aynı sahada idman yaptığınızda saha etkileniyor ve sakatlıklara sebebiyet veriyor. Burada yetişen oyuncunun da bu durumdan etkilenmesi söz konusu. Sadece benim yönetimim değil. Benden önceki yönetimler de Galatasaray'ı yeni bir mekana taşınma projesi yapmışlar. Bu bir ihtiyaç. Galatasaray'ın layık olduğu tesise taşınması söz konusu. Bunun için de en doğru tercih Emlak Konut'tu. Florya'dan taşınmamamız bir gerekliliktir. Oradaki arsanın da değerlendirilmesi çok önemli" diye konuştu.

KULÜP 1.5 MİLYAR BEKLİYOR

Emlak Konut GYO ile Galatasaray Spor Kulübü, 29 Haziran 2016’da hem Riva hem de Florya arazileri için protokol imzalamıştı. Riva’daki 1 milyon metrekareyi aşkın arsanın değeri toplam 388.7 milyon lira olarak açıklamıştı. Florya’daki 22 bin 627 metrekarelik arsanın değeri de yaklaşık 120 milyon lira olarak belirlenmişti. Buna göre Galatasaray’ın Riva ve Florya arsalarının toplam değeri 508.7 milyon lira. Başkan Özbek, 508.7 milyon liranın ekspertiz değeri olduğunu, beklenen gelirin ise 1.5 milyar lira olduğunu açıklamıştı.

Riva arazisinin yeni sahibi Fema-KLV İnşaat ortaklığı oldu

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

     EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı