Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Darbe girişimi davalarında ilk karar çıktı

  Özkan ARSLAN/ANKARA, (DHA)
  15.06.2017 - 14:30 | Son Güncelleme:

  ANKARA’da 15 Temmuz darbe girişimine yönelik açılan davalarda ilk karar Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın derdest edilmesine ilişkin davada çıktı. Mahkeme, 27 sanıktan 18’ini ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl, 5 kişiyi ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl, bir kişiyi 12 yıl hapis cezasına çarptırırken, iki erin beraatine karar verdi.

  Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi içindeki duruşma salonunda görülen davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları ve sanık yakınları katıldı.

  Duruşmanın öğleden sonraki kısmında mahkeme heyeti sanıklar hakkındaki kararını açıkladı. Buna göre Mutlu Serkan Vurdem, Ertuğrul Yavuz, Yusuf Yiğit, Erkan Erol, Mahmut Gündoğdu, Haydar Aktaş, Burhan Özdil, Ali Hızlı, Süleyman Selek, Fevzi Şimşek, Adem Parlak, Burak Ercan, Mustafa Deyan, Servet Taşçı, Memnan Yeşilbaş, Selçuk Uçak, Yüksel Karatay ve Osman Ertuğal hakkında, ’Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ’kişi hürriyetini yoksun kılma’ suçundan 12’şer yıl hapis cezası verildi.

  Yunus Emre Ceviz, Ömer Eraslan, Güven Kiper, Sebhetullah Demir ve Murat Sarı hakkında ise müebbet hapis cezası ile 10’ar yıl hapis cezası verildi. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı eski komutanı Muhsin Kutsi Barış’ı ’kişiyi hürriyetinden alıkoyma’ suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, erler Mehmet Akif Özyılmaz ve Aykut Şahin’in beraatine hükmetti. Davanın firari sanığı eski Tuğgeneral Ali Kalyoncu’nun dosyası ise ayrıldı.

  Darbe girişimi davalarında ilk karar çıktı

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler: FETÖ , 15 Temmuz , dava , Mahkeme , son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı