Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'nin Adalet Yürüyüşü'nde 9. gün

  Fotoğraflar: Selahattin SÖNMEZ
  23.06.2017 - 09:34 | Son Güncelleme:

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Güvenpark’ta başlattığı yürüyüşünün 9. gündeki etabını tamamladı. Öğleden sonraki yürüyüşe sanatçılar Erdal Erzincan ile Tolga Sağ da katıldı. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler 9. günde 20 kilometre yürüdü. Kılıçdaroğlu, yürüyüşün ardından karavana geçerek dinlenmeye çekildi.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki için 9 gün önce Güvenpark'tan başlattığı yürüyüşüne devam etti. Yeniçağa ilçesi sınırlarındaki Şahnalar Köyü Yaşar Çelik Şair Dertli Kültür Parkı'nda karavanda geceyi geçiren Kılıçdaroğlu, bugünkü yürüyüşüne başlamadan önce gazetecilere açıklama yaptı.

  CHPnin Adalet Yürüyüşünde 9. günKılıçdaroğlu, Aşık Dertli'nin mezarını da ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, yürüşünün 9. gününe Şahnalar Köyü'ndeki Yaşar Çelik Şair Dertli Kültür Parkı'ndan başladı. (Fotoğraf: Selahattin SÖNMEZ)

  '80 MİLYONUN ADALET TALEBİ İÇİN YÜRÜYORUZ'

  "Güzel bir güneş var, atmosfer oldukça güzel. Dokuzuncu gün yürüyüşüne biraz sonra başlayacağız. Adalet yürüyüşümüz devam ediyor." diye sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, toplumun her kesiminden yürüyüşe destek veren vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları olduğunu belirtti ve onlara teşekkür etti.

  Bu sabah Enis Berberoğlu'nun avukatının Anayasa Mahkemesine başvuracağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bu da önemli bir aşama. Umuyorum adalet yerini bulur. Yaptığımız yürüyüş kutsal bir yürüyüştür, adalet yürüyüşüdür. Bunun bir partiyle, bir kişiyle, bir sivil toplum örgütüyle ilgisi yoktur. 80 milyonu ilgilendiren bir olaydır. 80 milyonun adalet talebi için yürüyoruz, 80 milyonu da kucaklıyoruz." dedi.

  Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, "BBP Genel Başkanı Mustafa Destici yürüşünüzün adalet için değil, hayır kesimini bir arada tutmak için olduğunu söyledi." hatırlatması üzerine, "Saygı duyarız, kendi görüşüdür. Şundan özellikle kaçınmamız gerekiyor. Adalet yürüyüşü içinde 'O onu dedi, bu bunu dedi, o şunu yaptı, bu bunu yaptı', bundan kaçınmamız gerekiyor. Sayın Destici onu söyleyebilir. Bir siyasi partinin genel başkanıdır, kendi görüşüdür." diye konuştu.

  Bir gazetecinin, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, CHP'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına verdiği desteğin bedelini bugün parti olarak ödediği yönündeki değerlendirmesini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, "Söyleyebilir. Bunu sadece o söylemiyor." ifadesini kullandı.

  Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından parkta bulunan Şair Dertli'nin mezarına giderek Fatiha okudu. Kılıçdaroğlu, bunun ardından bugünkü yürüyüşüne başladı. Yürüyüşe partinin bazı milletvekilleri ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Mehmet Raşit Tükel'in de arasında bulunduğu bazı TTB üyeleri de eşlik ediyor.

  CHPnin Adalet Yürüyüşünde 9. gün

  'BOZKURT' İŞARETLİ TEPKİ

  Kılıçdaroğlu, açıklamanın ardından saat 09.15’te beraberindekiler ile birlikte yürüyüşe başladı. Jandarma ve polis ekipleri yürüyüş grubu etrafında yine geniş güvenlik önlemi aldı. Yeniçağa ilçesi girişinde yol kenarında toplananÿbir grup, 'Bozkurt' işareti yaparak Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

  Bu sırada polis ekipleri grup ileÿyürüyenler arasına geçerek tedbir aldı. Bir partili yol kenarındaki yön tabelasının üzerine 'Asla yalnız yürümeyeceksin, bu halk peşinden gelecek' yazılı pankart astı. İlçe çıkışında çevre il ve ilçelerden gelen partililer Kılıçdaroğlu’na destek verdi.

  Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, 9’uncu günde 7.5 kilometrelik ilk etabı 1 saat 40 dakika yürüyerek Yeniçağa çıkışında mola verdi.

  CHPnin Adalet Yürüyüşünde 9. gün

  TÜRKÜLERLE YÜRÜDÜ

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Güvenpark’ta başlattığı yürüyüşünün 9. gündeki etabını tamamladı. Öğleden sonraki yürüyüşe Türk Halk Müziği’nin sevilen sanatçıları Erdal Erzincan ve Tolga Sağ ile gazeteci-yazar Uğur Dündar’da katıldı. Erdal Erzincan ve Tolga Sağ, mola yerinde bağlama çalarak yürüyüşe katılanlarla birlikte türkü söyledi. Erzinca ve Sağ, daha sonra Kılıçdaroğlu’nun sağına ve soluna geçerek birlikte yürüdü. İki sanatçının yol boyunca söylediği türkülere CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun da eşlik ettiği görüldü. 

  CHPnin Adalet Yürüyüşünde 9. gün

  AİLE DESTEĞİ

  Kılıçdaroğlu’na ailesinden büyük destek geldi. Eşi Selvi Kılıçdaroğlu, oğlu Kerem ve gelini Mine’de kol kola girerek Kılıçdaroğlu’na yürüyüş boyunca destek verdi. CHP’nin yurtdışındaki temsilciliklerinde görevli gençler de 12 ayrı dilde üzerinde “adalet” yazılı tişörtler giyerek liderlerine destek oldu. 

  CHPnin Adalet Yürüyüşünde 9. günHürriyet muhabirleri Rıfat Başaran ve Selahattin Sönmez yürüyüşü takip ediyor. 

   

  CHPnin Adalet Yürüyüşünde 9. gün

  SON 24 SAATTE NE OLDU?

   

  Etiketler: Son dakika
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı