Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Son dakika... Bakan Işık: 'Başlı başına bir kriz'

  Hakime TORUN / ANKARA (DHA)
  10.05.2017 - 16:18 | Son Güncelleme: 10.05.2017 - 17:02

  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD’nin terör örgütü YPG’ye ağır silah vermesi kararı için, 'kriz' tanımını kullandı. Bakan Işık, "Türkiye’nin oyunu tek başına değiştirme gücü yok ama çıkarlarını koruma gücü var" dedi.

  ABD’nin YPG’ye silah kararına ilişkin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Yılanla çuvala girmektir. Yılanla girilen çuvaldan nasıl çıkarılacağını bilirsiniz. PYD’ye ağır silah, YPG unsurlarına, terör örgütüne ağır silahlar verilmesi başlı başına bir krizdir. Bunun ne bölgeye ne de ABD’ye bir faydası olmaz. Aksine bunun olumsuz sonuçları sadece Türkiye’yi, bölgeyi değil başta ABD olmak üzere bütün dünyayı etkiler. ABD’ye net bir teklifimiz oldu. Derinlemesine değerlendirilmesini beklerdik hala da bekliyoruz" dedi.

  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. ABD’nin YPG’ye silah kararına ilişkin Fikri Işık şu ifadeleri kullandı:

  "Yılanla çuvala girmektir. Yılanla girilen çuvaldan nasıl çıkarılacağını bilirsiniz. Gördüğümüz kadarıyla özelikle Amerikan silahlı kuvvetlerindeki hakim görüşü Amerikan yönetimi de kabul etmişe benziyor. Bu noktada dün telefonda kesinlikle bunun yanlış olacağını bölgeyi daha büyük sıkıntıya götüreceğini ifade ettik. Bizim için önemli olan bölgede bir terör örgütünün böyle bir operasyonda yer alıp kendi meşruiyet alnını oluşturmaması. Bunun bölgede vahim sonuçlara yol açacağını biliyoruz. Konu ile ilgili değerlendirme yapmaya devam edeceğiz. Bunu ABD’li muhataplarımız ile NATO üyesi ülke olarak onlara da ifade ettik. çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

  'DETAYLI OLARAK İKİ LİDER ARASINDA GÖRÜŞÜLECEK'

  "ABD’ye net bir teklifimiz oldu. Derinlemesine değerlendirilmesini beklerdik hala da bekliyoruz. Önümüzdeki hafta detaylı olarak iki lider arasında görüşülecek. Bölgenin güvenliğinin teminat altına alınacağı bir görüşme olması temennimiz. PYD’ye ağır silah, YPG unsurlarına, terör örgütüne ağır silahlar verilmesi başlı başına bir krizdir. Bunun ne bölgeye ne de ABD’ye bir faydası olmaz. Aksine bunun olumsuz sonuçları sadece Türkiye’yi, bölgeyi değil başta ABD olmak üzere bütün dünyayı etkiler. Terörle mücadelede ilkeli olmak, teröre bulaşan insanlarla iş tutmak terörle mücadelenin en temel zeminidir. Bugün işime geldim ÿkullanayım yarın bir başkasını kullanayım. O terör örgütü siz de saldırmaya başlarsa kime ne dert anlatacaksınız. Türkiye’nin tek başına oyunu değiştirme gücü yok. Kendi ulusla çıkarlarını koruma gücü var bunu her halükarda korumaya devam edecek."

  ABD Savunma Bakanından flaş Türkiye açıklamasıABD Savunma Bakanı'ndan flaş 'Türkiye' açıklaması

  Tepki yağıyor: Erdoğan iptal etsinTepki yağıyor: Erdoğan iptal etsin

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı