Son anketlerde kim önde?

05 Kasım 2012 - 10:48Son Güncelleme : 05 Kasım 2012 - 16:27

ABD başkanlık seçimlerine bir gün kala yapılan kamuoyu yoklamalarına göre Başkan Barack Obama aradaki az farka rağmen yarışı önde götürüyor.

Pew Araştırma Merkezi’nin yayımladığı sonuçlara göre Obama, Romney karşısında yüzde 48’e yüzde 45 oy oranıyla önde gidiyor.

Pew Araştırma Merkezi, son kertede ise Obama’nın Romney karşısında yüzde 50’ye yüzde 47 oy oranıyla başkan seçileceğini öne sürüyor.

Washington Post-ABC kamuoyu yoklamasına göre de benzer bir tablo var. Buna göre, Obama Romney’ye karşı yüzde 49’a yüzde 48'le önde görünüyor.

ABD’nin özellikle doğu kıyılarını vuran Sandy kasırgası ise Başkan Obama’ya yaramış görünüyor. Kasırga öncesinde her iki adayın oyları yüzde 47’de eşitlenmişti. Bir araştırmaya göre, seçmenlerin yüzde 69’u, Obama’nın kasırganın açtığı sorunların üstesinden iyi bir şekilde geldiğini düşünüyor.

Pew’in bir tahmini de seçimlere ilgi üzerine. Araştırma Merkezi oy kullanma oranının 2004 ve 2008’e göre düşük olacağını, bunun da Romney’ye yarayacağını tahmin ediyor.

Son anketlerde kim önde Emre Kızılkaya'nın analizi
Tebrikler Obama! Peki Romney neden kaybetti?

ŞİMDİDEN 27 MİLYON KİŞİ OY KULLANDI
ABD'de yarın yapılacak seçimler için nefesler tutulurken, ülkedeki 27 milyondan fazla seçmen 6 Kasım'ı beklemeden oylarını kullandı.

Hafta içine denk gelen seçimlerde iş yerlerinden izin alamama ihtimaline karşın, oylarını güvenceye almak isteyenler uzun kuruklar oluşturdu. 34 eyalet ile başkent Washington'da 27 milyondan fazla seçmen oylarını kullandı. Yarınki seçim gününe kadar, seçmenlerin yüzde 35'inin oylarını kullanmış olmaları bekleniyor.

Son anketlerde kim önde ABD SEÇİMLERİ İÇİN MERKÜR NE DİYOR?

ERKEN OYLAR OBAMA’YA YARIYOR
Erken kullanılan oyların, seçimin neticesinde ciddi rol oynadığı özellikle 2008 yılındaki seçimlerde açıkça görülmüştü. Obama'nın o zamanki Cumhuriyetçi rakibi John McCain'e karşı elde ettiği zaferde, erken oy kullananların katkısı büyük olmuştu.

Bu seçimde de erken oyların yine kendisine yarayacağını düşünen Obama, hemen her miting konuşması ve katıldığı programlarda, seçmenlere, oy kullanmak için 6 Kasım'ı beklememeleri yönünde ısrarlı çağrılarda bulunuyor.

Başkan Obama'nın ısrarının en önemli nedeni, oylarını daha ziyade orta sınıf ve düşük gelirli çevrelerden alması ve bu çevrelerin de en uzun mesai saatlerine sahip ve iş yerlerinden izin almakta zorlanan kesimler olması. Bu nedenle Obama, erken oy yönteminin eyaletlerde uygulanmasıyla kendisine gelecek oyları artırmanın hesabını yapıyor.

TAKİPÇİLERİ TWİTTER’DA KAPIŞTI
ABD’de seçmenler dün sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla, "Neden Obama'ya Oy Vermiyorum"  (WhyImNotVotingForObama) ve "Neden Romney'e Oy Vermiyorum"  (WhyImNotVotingForRomney) anahtar kelimelerini kullanarak kime, niye oy vermeyeceklerini anlattı.

DianaRae_FL isimli kullanıcı Obama'ya neden oy vermeyeceğini "Hayatım boyunca durmadan çalıştım ve kazandıklarımı dağıtmaya da hiç niyetim yok" diyerek açıklarken, EcheMadubuike isimli kullanıcı ise hiçbir erkeğin, kadınların bedenleriyle ne yapıp yapmayacağını söylemeye hakkı olmadığının altını çizerek, Romney'ye oy vermeyeceğini yazdı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
 • Mehmet Dinler 6.11.2012 01:11:50
  ABD bir zamanlar en gelişmiş ülkeydi. Bugün artık kendi vatandaşını her yerde izleyen, acınacak derecede anti-demokratik bir polis devleti haline geldi. Koca devlet ufacık yahudi lobisinin elinde oyuncak oldu. Oraya turist olarak bile gitmek istemeyen bir sürü insan tanıyorum
 • mustafa korugan 5.11.2012 23:46:32
  İnşallah Obama şecimi kaybeder ...
 • Cem Onur 5.11.2012 21:45:18
  Atakan, X ,Sen eger Cumhuriyetciyle Demokratin Turkiye hakkindaki fikirlerini bilmiyorsan arastir! ABD de ne zanan Demokratlar gelse Turkiye karisiyor cunku politikalari Turkiye nin cikarlarina tabandan zit! Azinliklara destek verici oysaki Cumhuriyetciler Turkiye nin bolunmez butunlugunden yana
 • Kennedy Nuroglu 5.11.2012 18:27:22
  USA vatandaşı olarak oyum Ron Paul'e write-in olarak gidecek ya da Libertarian Party'den Gary Johnson'a.. American Dream'in savunucuları onlar.. Romney ve Obama büyük şirketlerin sözcüleri gibi burda.. İkisinin de birbirinden farkı yok..
 • Atakan x 5.11.2012 17:28:54
  @Pinar Hanim, sizin gibi bir cifte vatandas olarak Obama nin yaptiklarinin ABD nin cikarlari icin en iiyisini oldugunu dusunuyorum. Turkiyenin kendi kotu politikasi ABD yi kotu yapmaz, akilli olunsunlarda taseron olmasinlar.Keske Turkiye'de -mevcut hukumet- kendi cikarlari icin en iyilerini yapsa.
 • Pinar Gul 5.11.2012 14:59:21
  ABD de yasayan bir Turkum gecen sefer oyumu Obama ya vermistim ama gordumki Turkiyem icin cok zararli bir lider,ABD askeri yerine Turk askeri ile Suriye yi bitirmek istiyor acilimlar hep Obama nin emirleri ile oldu Oyum Mitt Romney'e. Cumhuriyetciler Bush haric Turkiye ve dunya ve ABD icin daha iyi
Sayfa Başı
HaberlerSeyahatdizifragmanGezginsonbaharrotalarisonbaharcesur ve güzelcesur ve güzel 6. bölüm fragmanı