« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Son 3 ayın en başarılı ismi Bahri Tanrıkulu'ydu

Sporda 2009 yılının son 3 ayı spor organizasyonları olarak Türkiye açısından yine hayli yoğun bir tempoda yaşanırken, 19. Dünya Kupası finallerine katılma mücadelesi veren (A) Milli Takım, gruptaki mücadelesini 15 puanla 3. sırada kapayınca, kupaya gitme düşleri de sona ermiş oldu.

A.A
SON GÜNCELLEME
Son 3 aydaki sevindirici olaylardan biri, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Dünya 19. Erkekler ve 12. Bayanlar Büyükler Tekvando Şampiyonası'nda erkekler 87 kiloda Bahri Tanrıkulu'nun, altın madalya kazanarak, üst üste 3. dünya şampiyonluğuna ulaşması oldu.

Ayrıca tekerlekli sandalye basketbolda Japonya'nın Kitakyushu kentindeki kıtalarası kulüpler şampiyonasında Galatasaray, 3 maçını da kazanırken, finalde de Güney Kore'den Mungwungwa Electronics'i yenerek, üstüste 2. kez şampiyonluğunu elde etti.

Bu arada Güney Kore'nin Goyang City kentindeki Dünya Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 48 kilo silkmede Sibel Özkan Öz ile 1 altın madalya aldı. Bu, Türkiye'nin dünya büyükler halter şampiyonalarında bayanlarda kazandığı ilk altın madalya oldu.

Öte yandan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Avrupa Şampiyonu ve dünya ikincisi milli atlet Süreyya Ayhan'a, ömür boyu spordan men cezası verilmesini kararlaştırdı.

Futbolda Beşiktaş, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkamazken, UEFA Avrupa Ligi'nde ise Galatasaray ile Fenerbahçe, gruplarında ilk sıralarda yer alarak bir üst tura yükseldiler.

Basketbolda Cumhurbaşkanlığı Kupalarını da erkeklerde Efes Pilsen 8., bayanlarda da Mersin Büyükşehir Belediyesi ilk kez kazandılar.

2009 yılının ekim, kasım ve aralık aylarında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:

2 Ekim:
- Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2016'daki 31. Yaz Olimpiyat Oyunları'na Brezilya'nın Rio De Janeiro kentinin evsahipliği yapmasına karar verdi. (Kopenhag-Danimarka)

29 Eylül-3 Ekim:
- Rusya'nın Anapa kentindeki 7. Avrupa Öğrenciler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak, takım halinde 4. sırayı aldı. Evsahibi Rusya ise 18 sıklette düzenlenen şampiyonada, 14 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla takım birinciliğine ulaştı.

25 Eylül-4 Ekim:
- Polonya'daki 26. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Hollanda'yı 3-0 yenen İtalya, 2. kez kazanırken, evsahibi Polonya da Almanya'yı aynı sonuçla yenerek 3. oldu. Türkiye ise 4 galibiyet, 2 yenilgi alarak beşinciliği elde etti.

30 Eylül-4 Ekim:
- Kastamonu'daki 28. Dünya Artistik Bilardo Şampiyonası'nda, finalde geçen yılın şampiyonu olan milli sporcu Hacı Arap Yaman'ı 3-2 yenen Belçikalı Eric Daelman birinci oldu. Hollandalı ve Belçikalı sporcular ise üçüncülüğü paylaştılar.

1-4 Ekim:
- İstanbul'daki 5. Uluslararası Dr. Trawinski Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası'nda finalde Almanya, Türkiye'yi 82-54 yenerek birinciliği, İsveç de Güney Kore'yi 65-59 yenerek üçüncülüğü kazandı.

2-4 Ekim:
- İzmir'deki 16. Uluslararası Büyükler ve Gençler İzmir Ritmik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, 5 birinciliğin yanısıra 6'şar da ikincilik ve üçüncülük, Rusya da 5 birinciliğin yanısıra 4'er de ikincilik ve üçüncülükle en başarılı ülkeler oldular.

7 Ekim:
- Turkcell Süper Lig ekiplerinden Ankaraspor, Futbol Federasyonu kararıyla, bu kulüple Ankaragücü Kulübü yönetimi arasındaki organik bağlar ve 2 kulübün idari yapılanmalarındaki yönetmeliklere aykırılıklar nedeniyle alt lige düşürüldü.

30 Eylül-8 Ekim:
- Antalya'daki 49. Dünya Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, İtalya, 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla birinciliği, Rusya da 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla ikinciliği aldı.

10 Ekim:
- Hentbolda Bayanlar EHF Kupası 2. turunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macar rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.

- Futbolda 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta (A) Milli Takım, gruptaki 9. maçında başkent Brüksel'de Belçika'ya 2-0 yenilerek 3. yenilgisini alırken, gruptan çıkma şansını da yitirdi.

11 Ekim:
- ABD'deki Uluslararası Geleneksel Chicago Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Sammy Wanjiru, 2.05.41.00, bayanlarda da Rus Lilia Shobukova, 2.25.56.00'lık dereceleriyle kazandılar.

- İngiltere'nin Birmingham kentindeki 11. Dünya Yarı Maraton Şampiyonası'nda erkeklerde Eritreli Zersenay Tadese, üst üste 4. kez, bayanlarda da Kenyalı Mary Jepkosgei Keltany birinci olurlarken, her iki kategoride de takım birinciliklerine Kenya ulaştı.

- Antalya'daki 13. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Kupası Yarışmaları'nda ilk sıraları, erkeklerde İsviçreli Christof Bischof, bayanlarda da Polonyalı Anna Szafraniec elde ettiler.

7-12 Ekim:
- Lüksemburg'daki 26. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası 3. Grup mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 puanla ilk sırayı alıp, yarı final eleme grubuna (Elit Tur) yükseldi.

13 Ekim:
- 18. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 4. maçında milli takım, Eskişehir'de Ermenistan'ı 1-0 yendi ve 3. galibiyetini aldı.

14 Ekim:
- Hentbolda Erkekler EHF Kupası 2. turunda Maliye Milli Piyango, Belarus'dan rakibine 2 maçta da yenilerek kupaya veda etti.

- Futbolda 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta (A) Milli Takım, 10. ve son maçta Bursa'da Ermenistan'ı, Halil Altıntop ve Servet'in golleriyle 2-0 yenerek, 4. galibiyetini aldı. Türkiye böylece, gruptaki mücadelesini 4 galibiyet, 3'er de beraberlik ve yenilgiyle ve 15 puanla 3. sırada tamamladı ve elendi. İspanya, puan kayıpsız 30 puanla birinciliği, Bosna-Hersek de 19 puanla ikinciliği aldı.

7-15 Ekim:
- Adana'daki Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Türkiye'yi 64-52 yenen İtalya kazanırken, üçüncülüğü de Polonya'yı 73-65 yenen İngiltere elde etti.

10-15 Ekim:
- Slovenya'daki 3. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 4. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. sırada kalarak elendi.

13 ve 15 Ekim:
- 17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Antalya'daki özel maçlarda İrlanda Cumhuriyeti'ni 4-1 ve 2-1 yendi.

15 Ekim:
- Basketbolda 25. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Ankara'daki maçta Fenerbahçe Ülker'i uzatmada 81-74 yenen lig şampiyonu Efes Pilsen, 8. kez kazandı.

24 Eylül-16 Ekim:
- Mısır'daki 17. Dünya 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Brezilya'yı penaltı atışları sonucu 4-3 yenen Gana, ilk kez kazanırken, Macaristan da Kosta Rika'yı yine penaltılarla 3-1 yenerek üçüncülüğe ulaştı.

13-17 Ekim:
- Polonya'nın Wladyslawowo kentindeki 1. Avrupa 23 Yaşaltı Ümitler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 1'er altın ve bronzun yanısıra 4 gümüş madalya ve 475 puanla, 6 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla 489 puan alan Polonya'nın ardından takım halinde 2., erkeklerde de 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ve 505 puanla 4. olurken, erkeklerde birincilik ise 7 altın, 6 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak 587 puan toplayan Ermenistan'a gitti.

13-18 Ekim:
- İngiltere'nin başkenti Londra'daki 41. Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda tek Türk sporcu Göksu Üçtaş dereceye giremezken, en başarılı ülke ise 6 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla Çin Halk Cumhuriyeti olarak göze çarptı.

14-18 Ekim:
- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Dünya 19. Erkekler ve 12. Bayanlar Büyükler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 87 kiloda Bahri Tanrıkulu ile 1 altın, ayrıca 3 de bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde 4., bayanlarda da 10. sırayı aldı. Takım birinciliklerini, toplam 5 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalyası bulunan Güney Kore, erkeklerde kazanırken, bayanlarda ise Çin Halk Cumhuriyeti ilk sırayı aldı.
Şampiyonada Bahri Tanrıkulu, üst üste 3. dünya şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

15-18 Ekim:
- Fransa'nın Dinard kentindeki Avrupa Milli Takımlar 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Hollanda'yı 2-0 yenerek şampiyonluğu kazandı.

16-18 Ekim:
- Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki Balkan Ümitler, Gençler ve Yıldızlar Karate Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 20 altın, 17 gümüş ve 32 bronz madalya kazanarak, tüm kategorilerdeki takım birinciliklerini elde etti.

18 Ekim:
- İstanbul'daki 31. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birincilikleri, Etiyopyalı atletlerden erkeklerde Kasime Adilo Roba, 2.12.14.00 ve bayanlarda da Bizunesh Urgeza, 2.32.45.00 ile kazandılar.
- Hentbolda Erkekler EHF Kupası 2. turunda Beşiktaş, Sırp rakibine sayı averajıyla elendi.

20 Ekim:
- Voleybolda ilk kez düzenlenen Erkekler Süper Kupa'yı, Ankara'daki maçta Türkiye Kupası sahibi Arkassspor'u 3-1 yenen lig şampiyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi kazandı.
- Basketbolda FIBA tarafından ilk kez düzenlenen Bayanlar Süper Kupa'da, Rusya'nın Vidnoje kentindeki maçta Galatasaray'ı 92-59 yenen evsahibi ülkeden Spartak Moskova Region, şampiyonluğu elde etti.

21 Ekim:
- Basketbolda 17. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Ankara'daki maçta lig şampiyonu Fenerbahçe'yi 86-74 yenen Mersin Büyükşehir Belediyesi ilk kez kazandı.

22-25 Ekim:
- Fransa'nın başkenti Paris'teki 15. Dünya Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, 3 bronz madalyayla 19. olurken, Japonya ise 8 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalyayla ilk sırada yer aldı.

23-25 Ekim:
- Tekerlekli sandalye basketbolda Japonya'nın Kitakyushu kentindeki kıtalarası kulüpler şampiyonasında Galatasaray, 3 maçını da kazanırken, finalde de Güney Kore'den Mungwungwa Electronics'i 68-43 yenerek, üstüste 2. kez şampiyonluğa ulaştı.

- İstanbul'daki 25. Uluslararası Cumhuriyet Kupası Gençler Güreş Turnuvası'nda Türkiye, serbestte 63, grekoromende ise 67 puanla takım halinde 2 kategoride de birinci oldu.

25 Ekim:
- Dünya Ralli Şampiyonası'nda 2009 yılı şampiyonluğunu, Citroen ekibinden Fransız sürücü Sebastien Loeb, 93 puanla ve 6. kez kazanırken, markalar şampiyonluğu da 167 puanla Citroen'e gitti.

- Motosiklette Süpersport Dünya Şampiyonası'nda 2009 yılı şampiyonluğunu Yamaha ekibinden İngiliz Cal Crutchlow, 243 puanla kazanırken, Honda ekibinden Türk sporcu Kenan Sofuoğlu da 189 puanla üçüncülüğü elde etti.

- Avrupa Kupası finali niteliğindeki 19. Uluslararası Alanya Triatlonu'nda birincilikleri, erkeklerde Rus Yulian Malyshev, 1.51.17.00, bayanlarda da Hollandalı Rachel Klamer, 2.03.05.00'lık dereceleriyle kazandılar.

23-28 Ekim:
- Makedonya'nın Strumica kentindeki 28. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası 5. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi, 6 puan ve averajla ilk sırayı elde ederek yarı final eleme grubuna (Elit Tur) kaldı.

28 Ekim:
- Voleybolda Ankara'daki Bayanlar 1. Süper Kupa mücadelesinde Fenerbahçe Acıbadem, Eczacıbaşı Zentiva'yı 3-1 yenerek, kupanın ilk sahibi oldu.

28-31 Ekim:
- Bursa'daki Balkan 21 Yaşaltı Ümitler Masa Tenisi Şampiyonası'nda Romanya, 4 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke olurken, Türkiye de 3'er altın, gümüş ve bronz madalyayla Romanya'yı izledi.

31 Ekim:
- At yarışlarında Ankara'daki 71. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu'nu, Ahmet Kılıççıoğlu'nun “Miramis” isimli atı, jokeyi Halis Karataş ve 2.32.41'lik dereceyle, 29. Cumhuriyet Kupası Koşusu'nu da Arek Kuyumcuyan'ın “Özhaber” isimli atı, jokeyi Nurettin Şen ve 1.47.15'lik dereceyle kazandı.

- 60. Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2009 yılı şampiyonluğunu, Brawn GP'nin İngiliz sürücüsü Jenson Button, 95 puanla ve ilk kez kazanırken, Red Bull Racing'den Alman Sebastian Vettel, 84 puanla ikinciliği ve Brawn GP'den Brezilyalı Rubens Barrichello da 77 puanla üçüncülüğü elde etti. Markalar şampiyonluğunu ise Brawn GP 172 puanla aldı.

- ABD'deki 60. Uluslararası Geleneksel New York Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde ABD'li Meb Keflezighi, 2.09.15.00, bayanlarda da Etiyopyalı Derartu Tulu, 2.28.52.00'lık dereceleriyle kazandılar.

3-8 Kasım:
- Katar'ın başkenti Doha'daki 5. Dünya Kulüplerarası Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Polonya'dan PGE Skra Belchatow'u 3-0 yenen İtalyan Trentino Betclic ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de İranlı Payakan'a yine 3-0 üstünlük sağlayan Rus ekibi Zenit Kazan aldı.

6-8 Kasım:
- İspanya'nın Vigo kentindeki 1. Avrupa Ümitler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 6 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak, takım halinde şampiyon olurken, ikinciliği ise 5'er altın ve bronz madalyayla 2. oldu.

7-8 Kasım:
- Teniste 47. Bayanlar Federasyon Kupası'nda (Fed Cup) şampiyonluğu, İtalya'nın Reggio Calabria kentindeki finalde ABD'yi 4-0 yenen İtalya, 2. kez kazandı.

8 Kasım:
- Hentbolda Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turunda 2 galibiyet ve 4 puanla 1. olup 2. ön eleme turuna çıkan Maliye Milli Piyango, bu turda gruptaki 3 maçını da yitirerek puansız sonuncu oldu ve elendi.

Mücadelesini daha sonra EHF Kupası 3. turundan itibaren sürdüren Türk ekibi, bu turda da Fransız rakibine elenerek bu sezonki Avrupa defterini kapattı.

Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nda ise Anadolu Üniversitesi, 3. turda İzlandalı rakibine elenmekten kurtulamadı.

10 Kasım:
- Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Avrupa Şampiyonu ve dünya ikincisi milli atlet Süreyya Ayhan'a, ömür boyu spordan men cezası verilmesini kararlaştırdı.

24 Ekim-15 Kasım:
- Nijerya'daki 13. Dünya 17 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi ülkeyi 1-0 yenen İsviçre ilk kez kazanırken, İspanya da Kolombiya'yı aynı sonuçla yenerek 3. oldu.

Türkiye ise grupta 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 5 puanla 1. olup çıktığı 2. turda Birleşik Arap Emirlikleri'ni elemesine karşın, çeyrek finalde Kolombiya'ya penaltı atışları sonucu elendi.

7-15 Kasım:
- Slovenya'nın Medvode kentindeki Avrupa 17 Yaşaltı Yıldızlar Badmintan Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde 3. olurken, Türk sporcuları bireysel kategorilerde de 2'şer gümüş ve bronz madalya kazandılar.

10-15 Kasım:
- Voleybolda Japonya'nın Fukuoka ve Tokyo kentlerindeki 5. Dünya Bayanlar Büyük Şampiyonlar Kupası'nda şampiyonluğu İtalya, 5 maçını da kazanarak, 10 puanla yenilgisiz ilk kez kazanırken, Brezilya, 4 galibiyet, 1 yenilgi ve 9 puanla ikinciliği, Dominik Cumhuriyeti de 3 galibiyet, 2 yenilgi ve 8 puanla üçüncülüğü elde etti.

12-15 Kasım:
- Fas'ın başkenti Rabat'taki 6. Dünya Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 2'şer altın ve gümüşün yanı sıra 3 de bronz madalya kazandı.

- Rusya'nın Saint Petersburg kentindeki 26. Dünya Trambolin Cimnastik Şampiyonası'nda Çin Halk Cumhuriyeti, 6 altın ve 3 gümüş madalyayla birinciliği, evsahibi Rusya da 5'er altın ve gümüşün yanısıra 2 de bronz madalyayla ikinciliği aldı.

17 Kasım:
- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Hull kentindeki özel maçta İngiltere'ye 3-1 yenildi.

19 ve 21 Kasım:
- 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Konya'daki özel maçlarda Almanya'ya 4-1 ve 1-0 yenildi.

12-22 Kasım:
- Antalya'nın Kemer ilçesindeki Dünya Yaş Grupları Gençler Satranç Şampiyonası'nda Türkiye, 18 yaş bayanlarda Kübra Özdemir ile 1 bronz madalya kazanarak, 13. sırada yer alırken, Rusya ise 2 altın ve 1'er de gümüş ve bronz madalyayla ilk sırada yer aldı.

17-22 Kasım:
- Voleybolda Japonya'nın Osaka ve Nagoya kentlerindeki 5. Dünya Erkekler Büyük Şampiyonlar Kupası'nda şampiyonluğu Brezilya, 5 galibiyet, 10 puanla yenilgisiz ve 3. kez kazanırken, Küba, 4 galibiyet, 1 yenilgi ve 9 puanla ikinciliği, evsahibi Japonya da 3 galibiyet, 2 yenilgi ve 8 puanla üçüncülüğü elde etti.

20-22 Kasım:
- Antalya'daki Avrupa 23 Yaşaltı Ümitler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, 1'er gümüş ve bronz madalyayla 14. sırada kalırken, Rusya ise 3 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalyayla birinciliğe ulaştı.

22 Kasım:
- Hentbolda Erkekler Avrupa Çalenç Kupası 3. turunda Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor, İtalyan rakibine sayı averajıyla elendi.

21 ve 26 Kasım:
- Futbolda 6. Bayanlar Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta yer alan (A) Milli Takım, ilk 2 maçında, Manisa'da İspanya'ya 5-0, İzmir'de de İngiltere'ye 3-0 yenilmekten kurtulamadı.

20-29 Kasım:
- Güney Kore'nin Goyang City kentindeki Dünya 77. Erkekler ve 20. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 48 kilo silkmede Sibel Özkan Öz ile 1 altın, ayrıca 4 gümüş, 3 bronz madalya ve 408 puanla takım halinde 3. olurken, madalya kazanamadığı erkeklerde ise 224 puanla 11. sırada kaldı. Şampiyonada Çin Halk Cumhuriyeti, bayanlarda 6 altın, 5'er gümüş ve bronz madalya ve 514, erkeklerde de 12 altın, 6 gümüş, 5 bronz madalya ve 623 puanla takım birinciliklerine ulaştı.

28-29 Kasım:
- Serbest güreşte Bursa'daki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası müsabakalarında Bursa Büyükşehir Belediyesi, finalde Gürcistan temsilcisini 5-2 yenerek şampiyonluğu elde etti. CELA Kupası ise finalde Bulgaristan'a 7-0 üstünlük sağlayan Belarus'un oldu.

28 Kasım-6 Aralık:
- Avustralya'nın Melbourne kentindeki Dünya Erkekler Çim Hokeyi (Trophy) Şampiyonası'nda, finalde Almanya'yı 5-3 yenen evsahibi Avustralya şampiyon, Hollanda'ya 4-2 üstünlük sağlayan Güney Kore de 3. oldu.

4-6 Aralık:
- Teniste 98. Davis Kupası'nda şampiyonluğu, İspanya'nın Barcelona kentindeki finalde Çek Cumhuriyeti'ni 5-0 yenen İspanya, üstüste 2. ve toplamda da 4. kez kazandı.

5-6 Aralık:
- Grekoromen güreşte Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğunu, Rusya'nın Novosibirisk kentindeki finalde evsahibi ülkeden Karalin's SC'yi 4-3 yenen Sırp ekibi Partizan Belgrad kazanırken, ASKİ Spor da Ukrayna'dan Peremag'a aynı skorla yenilerek 4. sırada kaldı.

8 Aralık:
- Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş, ilk tur grubunda 1'er galibiyet ve beraberliğin yanısıra 4 yenilgi alarak, 4 puanla 4. ve son sırada kaldı ve bu sezon Avrupa'ya veda etti.

9 Aralık:
- Voleybolda GM Capital Erkekler Avrupa Çalenç Kupası 2. turunda Halk Bankası, Hollandalı rakibine set averajıyla elendi.

8 ve 10 Aralık:
- 17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Fransa ile Adapazarı'nda yaptığı özel maçların 2'sinde de rakibiyle 1-1 berabere kaldı.

- 15 Yaşaltı (C) Genç Milli Futbol Takımı, Hollanda ile Nijmegen kentinde yaptığı özel maçları 4-1 ve 2-1'lik skorlarla yitirdi.

7-12 Aralık:
- Katar'ın başkenti Doha'daki 14. Dünya Okullar (Liseler) Spor Oyunları'nda Türkiye, 2 bronz madalyayla 21. sırada yer alırken, birinciliği ise 20 altın, 10 gümüş ve 11 bronz madalyayla Fransa elde etti.

10-13 Aralık:
- İstanbul'daki 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda Hollanda, 10 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla birinciliği, Rusya, 8'er altın ve bronzun yanı sıra 5 gümüş madalyayla ikinciliği ve Fransa da 6 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla üçüncülüğü aldı.

Türkiye'ye en iyi dereceyi 1 adet beşincilik elde eden Derya Büyükuncu'nun kazandırdığı şampiyonada toplam 14 dünya, 26 Avrupa, 57 şampiyona ve 19 Türkiye Rekoru kırıldı.

13 Aralık:
- İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'deki 16. Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türkiye, 23 yaşaltı bayanlarda Sultan Haydar ile 1 altın madalya kazanırken, en başarılı ülke ise 3 altın, 6 gümüş ve 2 bronz madalyayla İngiltere oldu.

- Masa tenisinde ETTU Kupası'nda erkeklerde İstanbul Salvoy Gençlik 2., İstanbul Büyükşehir Belediyesi 3. ve Fenerbahçe de play-off turunda elendiler. Bayanlarda ise Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2. turda kupaya veda etti.

- Sutopunda erkeklerde Galatasaray, LEN Euroleague'de 1. ön eleme turunda grupta 3. olup LEN Trophy Kupası 2. ön eleme turuna katıldı ve burada da grubunda 4. ve son sırayı alarak elendi.

15 Aralık:
- Türkiye'nin 2010 yılında organize edeceği 16. Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası finallerinde (A) Milli Takım, Ankara'daki (C) Grubu'nda Yunanistan, Rusya, Porto Riko, Çin Halk Cumhuriyeti ve Fildişi Kıyısı ile eşleşti.

16 Aralık:
- Futbolda UEFA Avrupa Ligi grup mücadelelerinde Türk temsilcileri Galatasaray ve Fenerbahçe, grup birinciliklerini elde ederek bir üst tura yükseldiler.
- Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda Samsun Basketbol Kulübü, ilk tur grubunda 6 maçını da yitirerek 6 puanla sonuncu oldu ve kupaya veda etti.
(İN-SSG)
10:03 17/12/09
"

Bunları da Beğenebilirsiniz