Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Son 1 haftada 4, son 3 yılda 47 astsubay intihar etti

  03 Mayıs 2013 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mayıs 2013 - 17:05

  Son bir hafta içinde 4 astsubay canına kıydı. Muş, Side ve Ankara'da peş peşe gerçekleşen intiharlarda 3 astsubay hayatını kaybederken, bugün Amasya'da intihar girişiminde bulunan bir astsubay da yaşam mücadelesi veriyor. 3 yıl içinde intihar eden astsubay sayısı son olaylarla birlikte 47'ye yükseldi.

  TEMAD Başkanı Ahmet Keser yaşanan intiharın ciddi boyutlara ulaştığını kaydederek, "Ötekileştirilen, izole edilen astsubaylar cinnet halinde. Çözüm geliştirilmediği takdirde bu olaylar feci boyutlara ulaşabilir. Şu anda cinnet halinde kendilerine doğrultan astsubaylar yarın silahlarını komutanlarına çevirmeden çözüm arayışlarına gidilmeli" dedi. 

  BİR HEMŞİRENİN EN ACI ANI

  Muş'ta görev yapan Piyade Astsubay Başçavuş Bayram Demir, 24 Nisan'da hemşire olan eşini iş yerine, oğlunu ise okula uğurladı. Rahatsız olduğunu ve işe gitmeyeceğini söyledi. Evde yalnız kaldığı anda beylik tabacasını şakağına dayadı, yaşamına son verdi. Ağır yaralı olarak hastaneye getirilen Astsubay Başçavuş Bayram Demir'in eşini  trajik bir karşılama bekliyordu. Devlet Hastanesi'nde acil servis hemşresi olarak çalışan eşi, ambulansın kapısı açıldığında kocası Bayram Demir'i gördü.

  Bu trajik intiharın ardından 2'nci vaka 26 Nisan'da Ankara'da gerçekleşti. Eşi 6 aylık hamile olan Astsubay Yalçın Uyur da beylik silahı ile intihar etti. 1 Mayıs'ta acı haber Jandarma Maliye Astsubay Başçavuş Ahmet  Serkan Keskin'den geldi.

  Son bir haftadaki vakaları konuşmak için kendisini aradığımız Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Ahmet Keser ile görüştüğümüz sırada da yeni bir intihar haberi dernek merkezine geldi. Amasya Merzifon'da görev yapan bir astsubay intihar etmiş, yaralı halde hastaneye kaldırılmıştı.

  TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser şunları söyledi:
  "TSK'da astsubaylarla ilgili şu anda çok ciddi ayrımclık ve aleyhe düzenlemeler yapılmakta. Astsubaylar ötelenmekte ve izoe edilmekte. Birlik içinde üstleri tarafından mobinge maruz kalan astsubaylar bu sorunlarını evlerine taşıyorlar."

  Astsubayların TSK'ya aidiyet hislerinin giderek azaldığını ve bununla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın elinde 2 tane ciddi veri olduğunun altını çizen Ahmet Keser, "Genelkurmay astsubaylarla ilgili bir çalışma yaptı. Yapılan bu çalışmanın sonunda astsubayların TSK'ya aidiyet duygularının ciddi bir şekilde azaldığı sonucu çıktı. 2'nci olay ise her yıl Ocak ayında TSK Dayanışma Vakfı'na üye olunmasıile ilgili durumdur. Personelin yüzde 90'ı bu vakfa bu yıl üye olmadı. Bunlar ciddi verilerdir. Astsubaylar kendilerine uygulana ötekileştirmelerden ve mobbinglerden dolayı artık aidiyetlerini kaybetmek üzereler" dedi.

  Ahmet Keser yeni oluşturulan disiplin kurullarının sisteme olumsuz katkı yaptığını belirterek, "Diskoları kadırdık dediler, disiplin kurulları kurdular. Kurdukları bu sistemle astsubaylar birlik komutanı amirlerinin 2 dudağının arasında meslek hayatlarını sürdürmeye itildi. Bu ilerde daha büyük felaketlerin yaşanmasına neden olabilir. Mesleğinden atılma tehlikesi ile karşı karşıya kalma tehtidi ile yaşayan bir meslek grubu yaratıldı" dedi.  

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 79 Yorum }
  • fevki seçkin 2.5.2013 22:00:42
   Sorun sadece ordudan kaynaklanmıyor: Toplumda töre, cinsel problemlerin çözümlenememesi gibi, ana baba toplum tarafından gençlere çocuklara yeteri önemin verilmemesi, eğitime, karakter olgunlaşmasına önem verilmemesi, ezme olayı gibi feci düşünceler yerleşmiş. Bütün bunlar volkan olup patlıyor.
  • Abuzer Kadayıf 2.5.2013 21:52:13
   ülke standartlarının üzerinde maaş alıyorlar,doğu illerinde görev yapanlar 4-5 bin lira maaş alıyorlar.çoğu az kazanan aileden,bu maaşları alınca coşuyorlar.Harcamalarını kontrolsüz yapıyorlar.Bence intiharların çoğu aşırı borçlanma ile bağlantılı.
  • tt gj 2.5.2013 21:51:33
   Albayın dul eşine bile astsubaydan fazla maaş verir bu ülke. Adalet bunun neresinde..... Saltanat subaydan eşine ve çocuklarına uzanıyor. yazıklar olsun.....
  • nidya 28 2.5.2013 21:50:24
   Tsk.nin Büyük Oranda Zorluklarını Çeken Garip Assubaylar. İnşallah Hakettiğiniz Yerlere Gelirsiniz..
  • tt gj 2.5.2013 21:48:52
   Bir kurumda birisi odalarda oturur, imza atar, internete girer, yemeği çayı ayağına gelir, dolgun maaşını alır, makam aracına biner, diğeri sorumlulukları alır, tüm işleri yapar, düşük maaş alır, kanunlarda sadece yardımcı olarak tanımlanırsa sonu felakettir. kimseye hakkımızı helal etmiyoruz...
  • Nebil KÖKEN 2.5.2013 21:33:53
   TSK bünyesinde, görevlerin yerine getirilişinde, KÜLFET/NİMET paylaşımında yaşanan adaletsizlik ivedilikle giderilmeli, ordunun en büyük yükünü çeken "BELKEMİĞİ" Astsubayların yıllardır süren ÖZLÜK HAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ talepleri karşılanmalı ve yaşadıkları sosyal baskı sonlandırılmalıdır.
   
  Haberlerdarbe15 TemmuzUEFAoperasyonRecep Tayyip ErdoğanGalatasarayplaystation