Gündem Haberleri

  Somut bilgi var paylaşalım

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  02.07.2012 - 01:03 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: "Rusya’nın elinde uçağın nasıl düştüğüne dair objektif gözlemlere dayalı bilgi vardır. Taraflar istediği takdirde bu bilgiyi onlarla paylaşmaya hazırız. Uçak krizinde bizim tercihimiz tarafların birlikte yapacağı araştırmayla bu meseleye çözüm bulmalarıdır."

  İsviçre’nin Cenevre kentinde önceki gün düzenlenen Suriye konferansına katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin düşürdüğü Türk keşif uçağı hakkında ellerinde gözlemlere dayalı somut bilgi bulunduğunu ve taraflar isterse bu bilgileri paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

  Soruya yanıt

  Lavrov, konferanstan hemen sonra Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında bir Rus gazetecinin konuyla ilgili sorusunu yanıtlarken şu ifadeyi kullandı:
  “Rusya’nın elinde uçağın nasıl düştüğüne dair objektif gözlemlere dayalı bilgi vardır. Taraflar istediği takdirde bu bilgiyi onlarla paylaşmaya hazırız. Ama bizim için şimdi asıl önemli olan taraflar arasında (Türkiye ve Suriye) tansiyonun yükseltilmemesidir. Uçak krizinde bizim tercihimiz tarafların birlikte yapacağı araştırmayla bu meseleye çözüm bulmalarıdır.”

  2 radarı var

  Rusya’nın Suriye’de, Türk uçağının düşürüldüğü bölgede kontrol ettiği iki radarı bulunuyor. İlki Rus savaş gemilerinin bulunduğu Tartus Deniz Üssü. İkincisi ise Lazkiye’nin 10 km. kuzeyindeki Kesab kasabasında bir ay önce devreye giren geniş bant radar. Kesab’daki radar sadece Suriye’nin kuzeyindeki hava sahasını değil, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinin tamamını gözlem altında tutuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı