MANİSA HABERLERİ

Soma'nın alt yapısında hummalı çalışma

DHA
30.03.2016 - 19:37Son Güncelleme :
DHA

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) tarafından Soma'da yürütülen altyapı çalışmaları aralıksız sürüyor.

Türkiye'de 15 atıksu arıtma tesisi arasında yer alarak AB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibe fonlarından yararlanılan Soma Atıksu Arıtma Tesisi için inşaat çalışmaları sürüyor. Zemin iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı tesisin 2017'de bitirilmesi bekleniyor. Projenin tamamlanmasının ardından çevre sağlığı korunarak atık suyun altyapı sistemlerinde ve çevrede yol açacağı kirliliğin de önüne geçilmiş olunacak.

MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Soma'da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra, "Soma'da bulunan 8 mahallede içme suyu hatlarını sıfırdan yapacağız. İhalesi sona eren projelerimiz kapsamında Soma'da bulunan Çerkezsultaniye, Evciler, Eynez, Göktaş, Hatunköy, Karacakaş, Karaçam ve Naldöken mahallerindeki çalışmalarımıza yakın zamanda başlayacağız" dedi.

Genel Müdür Koç, maden faciasında ölen 301 madencinin aileleri için yapılan konutlarla ilgili çalışmalara da değinerek, "MASKİ olarak yaptığımız çalışmalarda hayatını kaybeden 301 madencimizin yakınlarına yapılan konutların altından geçen terfi ve isale hattına 6 bin metre boru döşenmesi ve içme suyu hattının deplasesi ekiplerimiz tarafından tamamlandı" diye konuştu.

Soma'nın altyapısının yenilendiğini belirten Koç, 2014-2016 arasında kentte 6 bin104 metre kanalizasyon hattı döşediğini, 7 bin 920 metre kanalizasyon şebekesi tamiratı yapıldığını, 1260 metre ana kanalizasyon şebekesi temizliği tamamlandığını açıkladı. Koç, "Geçen hafta ihalesini gerçekleştirdiğimiz Çerkezsultaniye, Evciler, Eyrez, Göktaş, Hatunköy, Karacakaş, Karaçam ve Naldöken mahallelerine, toplam 14 bin 422 metre kanalizasyon hattı daha döşenecek" dedi.

BORÇLAR DA ÖDENİYOR

2014 yılında MASKİ'nin kurulmasıyla birlikte Soma Belediyesi'nden devralınan borçlarla ilgili de açıklama yapan Yakup Koç, "Soma Belediyesi'nden İller Bankası'na olan yaklaşık 24 milyon TL borcu devraldık. Borçların yapılandırılmasıyla beraber bu rakamı 19 milyon TL'ye düşürdük. MASKİ tarafından yapılandırılan ana borcun 500 bin lirasını ödendi. Ödenen 600 bin liralık faiz ise ana borca yansıtılmadı. Şu an toplamda 19 milyonluk borcu ödemeye devam ediyoruz. Piyasadan devralınan 229 bin liralık borcun ise tamamını kapattık" diye konuştu.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Soma'nın alt yapısında hummalı çalışma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 19 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Soma'nın alt yapısında hummalı çalışma haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı