Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Somalili atletin olimpiyat rüyası

Amal Mohamed Bashiir, 2012 Londra Olimpiyatları'nda yer alabilmek için her şeyi göze alan inanılmaz bir hayat öyküsünün başkahramanı olmayı başardı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Somali’de kadın sporcu olarak hayatını sürdüren Bashiir, El-Shabaab yönetimindeki İslamcı isyancıların tüm tehditlerine rağmen çalışmalarını sürdürerek Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.

Adını değiştirerek, aldığı ölüm tehditlerine rağmen bir basketbol salonunda çalışmalarını sürdüren 18 yaşındaki Bashiir, siyah bir peçe ve alnının etrafına sardığı bant dantel ile güvenlik engelini aşmayı başararak, antrenmanlarını gizli gizli tamamlamayı bildi.

Bashiir, Somali’nin en tanınmış atletlerinden dünya 5.000 metre şampiyonu Mo Farah ve dünya 1.500 metre şampiyonu Abdi Bile Abdi’yi kendine örnek alıyor.

Somali’yi Londra Olimpiyatlarında 200 ve 400 metrelerde temsil edecek olan Bashiir, çalışmak için sokaklarda koşuyor. Bunun yanı sıra trenle yerel statlara gidip, daha iyi bir geleceği hayal edip koşmaya devam ediyor.

18 yaşındaki sporcu, basit diyetler yaparken, kahvaltıda C vitamini yönünden zengin olan deve eti/sütü, meyve ve yumurta, öğlenleri yine et, deve sütü, makarna veya pirinç yiyerek gerekli besinleri almaya çalışıyor. Enerji içeceği yerine ise mango gibi meyvelerin suyunu içiyor.

Ülkesinde dönüşümün bir parçası olmak isteyen Bashiir’in en büyük hayali ise bir gün Mogadişu sokaklarında arabasını huzur içinde kullanabilmek.


Bunları da Beğenebilirsiniz